Fotowoltaika kobiecym okiem

Fotowoltaika kobiecym okiem

Fotowoltaika nie tylko dla mężczyzn

Fotowoltaika jest obszarem, w którym do tej pory najbardziej udzielali się mężczyźni. Natomiast faktem jest też to, że w branży fotowoltaicznej pracuje wiele ambitnych i spełniających się zawodowo kobiet. 

Do tej pory na rynku fotowoltaiki nie było miejsca tylko dla kobiet, gdzie mogłyby one wzajemnie wspierać się i wymieniać doświadczeniami i poszerzać branżową wiedzę techniczną. A coraz częściej dochodziły do nas informacje o tym, że potrzeba takiej przestrzeni tylko dla kobiet.

REKLAMA

– Na pomysł utworzenia grupy wpadłam na początku tego roku. Na nasze szkolenia z fotowoltaiki przychodzili w 99% mężczyźni. Zaczęłam się zastanawiać, czemu na kilkanaście edycji naszych szkoleń, pojawiło się tylko pięć kobiet. Wtedy pomyślałam, że takie środowisko, w którym będzie więcej kobiecej energii, będzie czymś, czego właśnie na rynku potrzeba – mówi Anna Zaremba, właścicielka firmy szkoleniowej Szkolenia OZE.

Łączymy kobiecą energię

Tak na Facebooku powstała grupa: Fotowoltaika Kobiecym Okiem. W ciągu kilku dni od jej utworzenia do grupy dołączyło ponad 380 kobiet i ta liczba stale rośnie. Niesamowite jest to, że od razu pojawiły się tam ważne pytania i wartościowe odpowiedzi. Grupa od razu zaczęła się wzajemnie wzmacniać. 

– Teraz codziennie obserwujemy duży przyrost kolejnych fanek fotowoltaiki. Uwielbiam w nich to, że każda z nich ma ogromną chęć się rozwijać – komentuje Ela Sawczuk, jedna z ekspertek w grupie, która zajmuje się pomocą w tematach sprzedażowych.

Zasada pierwsza  eksperci

Grupę wspiera zespół ekspertów z branży fotowoltaicznej. Są to wieloletni, akredytowani przez Urząd Dozoru Technicznego wykładowcy szkoleń teoretycznych i praktycznych z zakresu systemów fotowoltaicznych, doradcy w zakresie konfiguracji instalacji, projektowania oraz serwisanci systemów fotowoltaicznych. 

Oprócz typowo technicznych zagadnień, grupę wspierają trenerki sprzedaży ze specjalnością w psychologii biznesu. Są to osoby nie tylko o wykształceniu sprzedażowym i psychologicznym, ale również wieloletni praktycy, co jest niezwykle ważne w sprzedaży fotowoltaiki. Kobiety będące członkami grupy, dostaną też wsparcie z zakresu organizacji czasu pracy, zarządzania sobą w czasie, radzenia sobie ze stresem i innych umiejętności miękkich, przydatnych na ich stanowiskach. 

– Wesprzemy kobiety nie tylko technicznie. One są merytorycznie dobrze przygotowane. Skupimy się na tym, żeby każdego dnia chciały rozwijać się jeszcze bardziej – wspomina Martyna Cichowicz, trenerka umiejętności miękkich w kobiecej grupie.

REKLAMA

W sprawach prawnych będzie je wspierać mecenas z zakresu prawa w OZE i trenerka prawa. Będzie doradzać kobietom w sprawach związanych z umowami, dokumentacjami i ogólnym prawem w branży fotowoltaicznej.

– Cieszę się, że mogę być częścią tej społeczności. Zawsze wspierałam kobiety w ich pracy i w imię damskiej solidarności chcę to robić również w tej grupie – mówi adwokat Natalia Matlak. – Teraz przejmujemy męski biznes i wskazujemy na nowe możliwości dla kobiet.

Zasada druga wartość

W grupie Fotowoltaika Kobiecym Okiem zaczęły się pojawiać wartościowe materiały oraz artykuły branżowe tworzone przez ekspertów. 

– A będzie ich coraz więcej, bo plan treści na grupę mamy już opracowany na pół roku. Jednocześnie chcemy zapraszać jako ekspertki członkinie grupy, bo wiemy, że wśród nich jest mnóstwo kobiet z ogromną wiedzą o branży – wspomina Anna Zaremba.

W ramach grupy tworzymy społeczność opartą na ciągłym rozwoju, dlatego też realizujemy bezpłatne live’y, warsztaty, webinary związane z aspektami technicznymi, wykonawczymi, technologicznymi, sprzedażowymi, prawnymi, oczywiście z nutą dobrego humoru 🙂 Oprócz tego realizujemy szkolenia z ogromem wartościowych narzędzi oraz wiedzy w dziedzinie fotowoltaiki.  

Zasada trzecia  jedność

Od początku przyświeca nam najważniejszy cel – jednoczyć kobiety z całego kraju i zagranicy zajmujące się fotowoltaiką. Wspólnie chcemy tworzyć środowisko oparte na wzajemnym szacunku, eksperckiej wiedzy, otwartości na nowe doświadczenia i poczuciu, że jest to miejsce, w którym możemy dostać odpowiedź na każde nurtujące nas pytanie z branży.

Zapraszamy wszystkie KOBIETY, działające na rynku fotowoltaiki, do grupy Fotowoltaika Kobiecym Okiem 

 

artykuł sponsorowany