Powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna w północnej Europie

Powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna w północnej Europie
European Energy

Działający m.in. na polskim rynku energetyki odnawialnej deweloper European Energy zbuduje w Danii ogromną farmę fotowoltaiczną, która powstanie bez publicznych subsydiów czy gwarancji sprzedaży energii.

Inwestycja powstanie w gminie Aabenraa na południu Danii i złożą się na nią panele fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 300 MW. Inwestor – duński deweloper European Energy – zapewnia, że będzie to największa inwestycja w PV w północnej części Europy.

Na razie European Energy zrobił kolejny krok w celu realizacji tego projektu, zdobywając pozwolenia lokalnych władz. Budowa ma rozpocząć się już na początku przyszłego roku, a podłączenie do sieci powinno nastąpić jeszcze w 2021 r. 

REKLAMA

Budowa elektrowni fotowoltaicznej ma kosztować ponad 1 mld duńskich koron, czyli ponad 600 mln zł (European Energy nie podaje dokładnej sumy).

W pobliżu ogromnej farmy fotowoltaicznej mają powstać centra serwerowe, które zasili energia z PV. Podobna symbioza ma wystąpić w innej inwestycji w energetyce odnawialnej, która jest realizowana w Danii. Apple zbuduje dwie turbiny po 8,4 MW, które będą zlokalizowane w pobliżu duńskiego miasta Esbjerg i będą produkować w skali roku w sumie 62 GWh energii elektrycznej, która zasili centrum serwerowe Apple w Viborg.

Kolejną ogromną, niesubsydiowaną farmę PV w Danii buduje inny czołowy deweloper OZE z tego kraju. Firma Better Energy postawi elektrownię PV o mocy 200 MW w gminie Holstebro położonej w północno-wschodniej części kraju. Produkcja energii ma wystartować w połowie przyszłego roku.

W przypadku projektu realizowanego przez Better Energy w obliczu braku publicznych gwarancji sprzedaży energii inwestor zabezpieczył część sprzedaży energii dzięki umowie PPA zawartej z firmą Heartland z grupy Bestseller posiadającej takie marki odzieżowe jak Jack& Jones czy Vero Moda.


REKLAMA

Wcześniej w tym roku European Energy zabezpieczył refinansowanie dla ogromnych farm fotowoltaicznych, które realizuje we Włoszech częściowo mimo braku subsydiów i rządowych gwarancji sprzedaży energii.

Chodzi o projekt realizowany w trzech etapach o docelowej, całkowitej mocy 121,5 MW. Pierwszy liczy 63 MW, został sfinalizowany w listopadzie 2019 roku i posiada 20-letnie gwarancje sprzedaży energii w systemie taryfy gwarantowanej na podstawie piątej wersji ustawy Conto Enegia.

Druga farma fotowoltaiczna o mocy 40 MW została zbudowana w czerwcu 2020 r., a trzecia o mocy 18,5 MW na rozpocząć produkcję energii w październiku tego roku.

Refinansowanie w wysokości 96,5 mln euro przyznała francuska grupa Natixis.

Duński deweloper rozwija portfel projektów o łącznej mocy ponad 15 GW, w tym na koniec 2019 roku status „ready-to-built” posiadały inwestycje o mocy ponad 0,6 GW.

European Energy jest obecne także w Polsce, gdzie inwestuje w energetykę wiatrową. W naszym kraju duńska firma zbuduje cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy 40,6 MW. Chodzi o projekty Białogard (7,9 MW), Kołobrzeg (19,5 MW), Drawsko II (6,9 MW) oraz Siemyśl (6,3 MW), dla których inwestor zabezpieczył gwarancje sprzedaży w systemie aukcyjnym. Ponadto już w trakcie budowy jest farma wiatrowa Grzmiąca o mocy 6 MW. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.