Polska awansuje w rankingu liderów inwestycji w fotowoltaice

Polska awansuje w rankingu liderów inwestycji w fotowoltaice
Energa

W ubiegłym roku Polska była na piątym miejscu w Unii Europejskiej pod względem inwestycji w fotowoltaice. W tym roku powinniśmy odnotować jeszcze lepszy wynik. Wynika to z nowych prognoz, które właśnie opublikowała Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

Inwestycje w fotowoltaikę w Polsce od ubiegłego roku mocno przyspieszyły. Instalacje fotowoltaiczne wraz ze spadkiem ich kosztów i jednoczesnym wzrostem kosztów energii dla odbiorców końcowych stają się coraz lepszą alternatywą w zakresie ograniczania kosztów energii w domach i firmach.

W segmencie mniejszych, dachowych instalacji do nowych inwestycji przyczyniają się – obok powyższych czynników – także programy dofinansowania ze środków unijnych i krajowych.

REKLAMA

Do napędzających wcześniej krajowy rynek fotowoltaiczny unijnych dotacji w ubiegłym roku dołączyło finansowanie w ramach rządowego programu Mój Prąd, z którego można pozyskać dotacje na domowe instalacje o mocy o 2 kW do 10 kW. Prosumenci mogą też skorzystać z ulgi podatkowej, która dodatkowo obniża koszty inwestycji w PV. 

Do tego dochodzi coraz szersza oferta sektora bankowego, który w odpowiedzi na wzrost zainteresowania fotowoltaiką zaczął oferować korzystne warunki finansowania inwestycji w PV w polskich domach i firmach. 

Z kolei inwestycje w segmencie większych elektrowni PV są napędzane przez system aukcyjny, w którym inwestorzy mogą liczyć na 15-letnie gwarancje sprzedaży energii, a na horyzoncie pojawiają się pierwsze duże projekty PV, w przypadku których model biznesowy bazuje na wieloletnich kontraktach zawieranych z odbiorcami komercyjnymi.

Te czynniki sprawiają, że o ile jeszcze do 2019 r. o Polsce nie mówiło się zbyt wiele w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, to obecnie awansowaliśmy do europejskiej czołówki pod względem inwestycji w PV.

Według danych europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe, w ubiegłym roku w Unii Europejskiej powstały elektrownie fotowoltaicznej o łącznej mocy 16,7 GW, co było wynikiem dwa razy wyższym od osiągniętego w 2018 roku.

W największym stopniu do wypracowania takiego wzrostu przyczynili się Hiszpanie, którzy w 2019 r. podłączyli do sieci elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 4,7 GW.

Kolejni byli Niemcy, którzy w ubiegłym roku zainstalowali systemy PV o łącznej mocy około 4 GW, czyli o ponad 1 GW więcej niż powstało w Niemczech w 2018 r.

Trzecie miejsce w ubiegłorocznym rankingu największych rynków fotowoltaicznych w Unii Europejskiej zajęli Holendrzy, którzy uruchomili w 2019 r. elektrownie PV o mocy 2,5 GW, czwarte miejsce przypadło Francji (1,1 GW), a piąte Polsce.

Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosła w 2019 roku o około 830 MW.

Na koniec 2019 roku zainstalowana moc fotowoltaiki w naszym kraju wynosiła 1299,6 MW. Rok wcześniej, na koniec 2018 r., moc instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju sięgała 471,4 MW, co oznaczało wzrost o 213,4 MW w porównaniu z końcem 2017 roku oraz o 302,9 MW w porównaniu z końcem roku 2016.

Tymczasem w tym roku inwestycje w fotowoltaice w naszym kraju jeszcze przyspieszyły. Potwierdzają to ostatnie dane PSE, według których od stycznia do końca września moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosła z 1299,6 MW do 2682,7 MW, czyli o 1383,1 MW.


Teraz prognozę wzrostu mocy fotowoltaiki w Polsce i na innych kluczowych europejskich rynkach opublikowała Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

Według MAE w tym roku największy europejski rynek fotowoltaiczny, czyli Niemcy, odnotuje wzrost inwestycji do poziomu 4,3 GW. W tym aż o 90 proc. w porównaniu do wyniku z 2019 roku ma wzrosnąć moc nowych instalacji w segmencie domowej fotowoltaiki.

Hiszpański rynek fotowoltaiczny ma zanotować w 2020 r. gorszy wynik w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy wzrost inwestycji był w dużej mierze efektem finalizowania projektów z aukcji z 2017 roku. Według MAE w tym roku w Hiszpanii powstaną elektrownie PV o mocy niewiele ponad 2 GW.

Przy słabszej dynamice inwestycji w Hiszpanii na drugie miejsce pod względem inwestycji w fotowoltaikę w Unii Europejskiej w 2020 roku powinna awansować Holandia. MAE zakłada, że w tym roku powstaną instalacje PV o łącznej mocy 2,7 GW, co byłoby wynikiem o 13 proc. lepszym od zanotowanego w 2019 r.

REKLAMA

Z kolei Francja ma odnotować wzrost w 2020 r. na poziomie 1,3 GW, co byłoby najlepszym wynikiem tego rynku od 2012 rok i o 50 proc. lepszym od zanotowanego w 2019 r.

Według MAE mimo wzrostu inwestycjiw PV we Francji powinniśmy wyprzedzić ten kraj pod tym względem nowych mocy w fotowoltaice w 2020 r.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej, w tym roku w Polsce powstaną elektrownie PV o łącznej mocy 1,4 GW, co według MAE oznaczałoby wzrost o 44 proc. w porównaniu do wyniku naszego rynku PV z ubiegłego roku.

Przywołane wyżej dane PSE wskazują jednak, że prognoza MAE może być niedoszacowana. Wynik na poziome niemal 1,4 GW polski rynek fotowoltaiczny osiągnął bowiem już po trzech kwartałach br.

Prognozy MAE wskazują, że Polska może być więc w tym roku czwartym rynkiem w Unii Europejskiej pod względem nowych mocy w PV – po Niemczech, Holandii i Hiszpanii.

Wyprzedzimy m.in. drugi po Niemcach największy europejski rynek pod względem łącznej mocy zainstalowanej fotowoltaiki, czyli Włochy, które posiadają obecnie już ponad 20 GW w fotowoltaice, a które w tym roku mają zwiększyć moc instalacji PV o 0,8 GW.

Z prognozy Międzynarodowej Agencji Energetycznej wynika, że w tym roku w całej Europie powstaną elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 16,5 GW, co według szacunków MAE będzie wynikiem o 4 proc. gorszym od zanotowanego przez europejski rynek PV w roku 2019.

MAE zaznacza, że gdyby nie uwzględnić Hiszpanii, gdzie w tym roku łączna moc nowych instalacji ma być znacznie mniejsza niż przed rokiem – europejski rynek PV w 2020 r. odnotowałby wzrost rok do roku o 13 proc.

W 2021 roku według prognoz Agencji moc elektrowni fotowoltaicznych w Europie wzrośnie o 21 GW, a w latach 2023-25 ma rosnąć średnio o 25 GW w skali roku.

W tym udział dużych farm fotowoltaicznych we wzroście mocy fotowoltaiki na naszym kontynencie ma zwiększyć się z 41 proc. w roku 2021 do średnio 55 proc. w latach 2023-25, co ma być głównie zasługą aukcji prowadzonych w poszczególnych państwach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.