Wyniki lidera rynku mikroinstalacji PV mocno w górę

Wyniki lidera rynku mikroinstalacji PV mocno w górę
Dawid Zieliński

Trzeci kwartał 2020 r. był jednym z najlepszych w historii polskiego rynku dachowych elektrowni fotowoltaicznych pod względem liczby zrealizowanych inwestycji. Oprócz pierwszych danych od operatorów sieci potwierdzają to wyniki finansowe krajowego lidera tego rynku firmy Columbus Energy.

W minionym kwartale Columbus Energy wypracował przychody w wysokości 213,2 mln zł oraz zysk netto na poziomie 24,4 mln zł

W drugim kwartale br. przychody Columbusa wyniosły 126,5 mln zł, a zysk netto sięgnął 10 mln zł. Natomiast w pierwszym kwartale przychody sięgnęły 125,5 mln zł, a zysk netto wyniósł 13,5 mln zł.

REKLAMA

W sumie w ciągu trzech kwartałów 2020 r. Columbus osiągnął 468 mln zł skonsolidowanych przychodów z działalności operacyjnej, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w całym 2019 r.

Skonsolidowana wartość EBITDA za 9 miesięcy br. wyniosła 69,3 mln zł wobec 22,2 mln zł w całym 2019 r.

Wyłącznie w trzecim kwartale br. Columbus dostarczył prawie 7 tys. instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 36,5 MW.

Dotychczas w całym kraju firma kierowana przez Dawida Zielińskiego zamontowała już ponad 30 tys. instalacji o łącznej mocy 175 MW w stosunku do liczby 11 tys. klientów i skumulowanej, zainstalowanej mocy 60,4 MW na koniec ubiegłego roku.

W minionym kwartale Columbus ogłaszał ponadto kolejne umowy związane z budową portfela naziemnych farm fotowoltaicznych.

Ostatnia informacja z ubiegłego miesiąca mówi o zawarciu umowy pożyczki w wysokości 110 mln zł z jednym z członków rady nadzorczej Columbusa, z przeznaczeniem na budowę portfela farm PV. Pożyczka jest oprocentowana według rocznej stopy procentowej stanowiącej sumę WIBOR 3M oraz marży w wysokości 4,25 proc. w skali roku.

Również w ubiegłym miesiącu Columbus przejął za 9,06 mln euro udziały w 5 spółkach realizujących projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 8,849 MW. Columbus kupił także 22 projekty fotowoltaiczne we wczesnej fazie rozwoju za 139 tys. euro.

Obecnie wartość farm wybudowanych przez Columbus wynosi ok. 45 mln zł, kolejne projekty są w realizacji, a całość portfela mocy, jaki jest w naszym posiadaniu, to ponad  1000 MW farm, o wartości rynkowej ponad 3 mld zł. Aktywa te są jednym z ważniejszych zabezpieczeń przyszłości Grupy, dlatego nie szczędzimy środków na inwestycje w ten segment – komentuje Janusz Sterna, wiceprezes zarządu Columbus Energy S.A.

REKLAMA

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

W trzecim kwartale spółka poszerzyła również ofertę o rozwiązania energetyczne adresowane do konsumentów, w tym magazyny energii, pompy ciepła czy ładowarki do samochodów elektrycznych.

W omawianym okresie Columbus dokonał ponadto inwestycji w pracującą nad wykorzystaniem perowskitów w fotowoltaice firmę Saule Technologies, przejmując 20 proc. udziałów za kwotę 10 mln euro. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.