Węgry napędzają wyniki fotowoltaicznej spółki z NewConnect

Węgry napędzają wyniki fotowoltaicznej spółki z NewConnect
Photon Energy

Notowany na giełdzie NewConnect Photon Energy, którego działalność skupia się na budowie i zarządzaniu farmami fotowoltaicznymi, odnotowaław ostatnim kwartale wyższe przychody i zysk  głównie dzięki rozbudowie portfela farm PV na Węgrzech, gdzie Photon ma zagwarantowane relatywnie wysokie stawki za sprzedaż energii.

W trzecim kwartale 2020 r. Photon Energy wypracował 8,965 mln EUR przychodów ze sprzedaży, podczas gdy wcześniejszy kwartał spółka zakończyła przychodami na poziomie 8,88 mln EUR.

W raportowanym okresie przychody z produkcji energii w ramach portfela elektrowni własnych wzrosły rok do roku o 19 proc., do 5,896 mln EUR, co – jak tłumaczy firma – zrekompensowało spadek hurtowej sprzedaży technologii oraz wzrost kosztów operacyjnych.

REKLAMA

W efekcie zysk EBITDA zwiększył się rok do roku o 22 proc., do 3,766 mln EUR, a zysk EBIT o 48,1 proc. rok do roku, do 1,087 mln EUR. Wcześniejszy kwartał spółka zakończyła wynikiem EBITDA na poziomie 4,03 mln euro.

Natomiast kwartalny zysk w trzecim kwartale wyniósł 4,304 mln euro w stosunku do 1,18 mln euro kwartał wcześniej oraz 3,189 mln euro w analogicznym okresie przed rokiem.

W trzecim kwartale bieżącego roku Photon Energy, jako niezależny wytwórca energii, w ramach systematycznie rosnącego portfela elektrowni odnotował dobre wyniki w zakresie wytwarzania energii elektrycznej, które wzrosło rok do roku o 63 proc. do 25,3 GWh.

Kolejne inwestycje na Węgrzech

W trzecim kwartale br.  Photon Energy rozpoczął budowę dwóch dużych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 14,6 MWp w Leeton, w australijskim stanie Nowa Południowa Walia.  

Z kolei Photon Energy Solutions, węgierska spółka zależna Photon Energy, działającego także na rynku polskim, ukończyła budowę i podłączyła do sieci ostatnie dwie elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 2,8 MWp w miejscowości Püspökladány na Węgrzech. W sumie w tej lokalizacji uruchomiono dziesięć elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 14,1 MWp.

Dwie nowe elektrownie solarne, podłączone do sieci E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt, zajmują powierzchnię 3,6 ha. Oczekuje się, że łącznie będą wytwarzać około 4,1 GWh czystej energii elektrycznej rocznie. Aktywa te zwiększą łączną, zainstalowaną moc elektrowni fotowoltaicznych na Węgrzech do 49,1 MWp. Moc całego portfolio elektrowni własnych grupy urośnie z kolei do 74,7 MWp.

REKLAMA

– To kolejny, ważny kamień milowy dla całego zespołu Photon Energy, ponieważ dzięki tym projektom przekroczyliśmy próg 100 MWp w ramach globalnego portfela usług EPC. Zwiększając łączną moc elektrowni na Węgrzech do 49,1 MWp, znacząco zbliżyliśmy się do celu, jakim jest osiągnięcie 75 MWp mocy w ramach własnego portfela w tym kraju na koniec 2021 r. – komentuje Georg Hotar, CEO Photon Energy.

Grupa będzie obsługiwać dwie nowe elektrownie fotowoltaiczne za pośrednictwem dwóch spółek będących w całości jej własnością, z których każda posiada licencję w ramach węgierskiego systemu taryfy gwarantowanej (METÁR).

Koncesje uprawniają każdą elektrownię do taryfy gwarantowanej w postaci sprzedaży energii elektrycznej na rynku spot plus kontraktu na różnicę w wysokości 33 360 HUF za MWh, czyli około 417 zł/MWh. Obie elektrownie mają prawo do maksymalnej zatwierdzonej i wspieranej produkcji wynoszącej ok. 29 955 MWh w okresie 15 lat i pięciu miesięcy.

Oczekuje się, że łączne roczne przychody dziesięciu nowych elektrowni wyniosą 1,9 mln EUR.

Zgodnie z MSR 16, w związku z oddaniem o użytku wszystkich dziesięciu elektrowni PV, nastąpi przeszacowanie wartości portfela aktywów grupy o około 4,0 mln EUR. Zostanie to ujęte jako pozostałe całkowite dochody grupy w skonsolidowanym rachunku zysków i strat za czwarty kwartał 2020 r.

Ponato firma oficjalnie weszła na rynek fotowoltaiczny w Polsce, który – jak podkreśla w komunikacie Photon – jest najszybciej rozwijającym się i największym rynkiem PV w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Cel firmy na przyszły roku do zwiekszenie zainstalowanych mocy w fotowoltaice z 74,7 MWp obecnie do 115,1 MWp.

W raportowym okresie Photon Energy złożył prospekt emisyjny do holenderskiego urzędu regulującego rynek finansowy (AFM) w związku z zamiarem przeniesienia notowań akcji z NewConnect na rynek regulowany Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Spółka zamierza także wejść na główny parkiet giełdowy w Czechach, czyli Praską Giełdę Papierów Wartościowych, zmieniając rynek obrotu z Free Market. Równolegle akcje Photon Energy zostały dopuszczone do obrotu w segmencie Freiverkehr Giełdy Papierów Wartościowych w Monachium (Börse München).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.