Niemiecki producent falowników w coraz lepszej formie

Niemiecki producent falowników w coraz lepszej formie
SMA

Kolejny raport finansowy producenta falowników fotowoltaicznych SMA pokazuje, że niemiecka firma ma już za sobą problemy finansowe, których doświadczyła w ubiegłym roku, i zwiększa sprzedaż oraz zyski mimo globalnego kryzysu wywołanego pandemią.

Producent falowników fotowoltaicznych SMA, który wcześniej mierzył się z trudną sytuacją finansową, w tym roku wyraźnie poprawia swoje wskaźniki finansowe.

W pierwszej połowie tego roku SMA sprzedał falowniki fotowoltaiczne o łącznej mocy 7,1 GW w stosunku do sprzedaży na poziomie 4 GW odnotowanej w analogicznym okresie ubiegłego roku.

REKLAMA

W efekcie SMA zwiększył przychody o 42 proc. rok do roku – z 363 mln euro przed rokiem do 514 mln euro. EBITDA wzrosła z 9 mln euro do 24 mln euro, a marża EBITDA zwiększyła się z 2,3 proc. do 4,7 proc.

W tym czasie niemiecka firma odnotowała zysk netto w wysokości 3 mln euro w stosunku do straty na poziomie -14 mln euro za pierwszą połowę 2019 r.

SMA tłumaczył lepsze wyniki za pierwsze sześć miesięcy 2020 roku zwłaszcza wzrostem sprzedaży na rynkach w USA i Europie.

Teraz niemiecka firma ogłosiła raport finansowy za pierwsze trzy kwartały 2020 r.

REKLAMA

W tym okresie sprzedaż falowników wyniosła w sumie 10,7 GW w stosunku do sprzedaży na poziomie 7,5 GW w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Wyłącznie w trzecim kwartale SMA sprzedał falowniki o mocy 3,6 GW w stosunku do sprzedaży 3,5 GW w tym samym kwartale ubiegłego roku.

W efekcie w pierwszych 9 miesiącach tego roku przychody SMA wzrosły do 774 mln euro wobec 631 mln euro przed rokiem.

EBITA wzrosła rok do roku z 26 mln euro do 41 mln euro, a zysk netto wyniósł 9 mln euro, podczas gdy w analogicznym okresie przed rokiem SMA zanotowało stratę w wysokości -11 mln euro.

CEO niemieckiej firmy Jürgen Reinert zaznaczał w komentarzu do najnowszych wyników, że rezultat firmy za I połowę 2020 r. byłby jeszcze lepszy, gdyby nie kryzys związany z pandemią. W tego powodu SMA miało zanotować mniejszą liczbę zamówień w drugim kwartale niż wcześniej spodziewała się pozyskać w tym czasie niemiecka firma. Komentując sytuację w trzecim kwartale, SMA raportuje w tym zakresie ożywienie.

W najnowszym raporcie finansowym SMA podtrzymał opublikowaną na początku tego roku prognozę finansową na cały 2020 rok, w którym chce wypracować sprzedaż na poziomie 1-1,1 mld euro oraz zysk EBITDA rzędu 50-80 mln euro.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.