Grodno rośnie dzięki fotowoltaice

Grodno rośnie dzięki fotowoltaice
Andrzej Jurczak

Duży wzrost inwestycji na krajowym rynku fotowoltaicznym przekłada się na wyraźną poprawę sprzedaży grupy Grodnow przeciwieństwie do całej branży dystrybucji artykułów elektrotechnicznych, która w ostatnich miesiącach zanotowała spadek przychodów. W pierwszym półroczu 2020 r. wyniki Grodna zdecydowanie napędzały odnawialne źródła energii, w szczególności fotowoltaika, której sprzedaż wzrosła o 175 proc.

Grodno podało wyniki finansowe za okres od kwietnia do końca września br. W tym czasie spółka wypracowała skonsolidowane przychody w wysokości 335,7 mln zł wobec przychodów na poziomie 291,4 mln zł odnotowanych w analogicznym okresie ubiegłego roku.

EBITDA firmy wzrosła w tym czasie z 6,8 mln zł do 13,4 mln zł, a zysk netto zwiększono z 2,4 mln zł do 8,4 mln zł.

REKLAMA

Grodno komentuje, że wzrost sprzedaży o 15 proc. zdecydowanie wyróżniał Grupę na tle branży elektrotechnicznej, która według danych SHE w miesiącach kwiecień-wrzesień 2020 r. wykazała spadek sprzedaży średnio o 3,6 proc. rok do roku.

Grodno ma zawdzięczać wzrost przede wszystkim rozwojowi w segmencie odnawialnych źródeł energii, w szczególności fotowoltaiki, która zgodnie z obecną strategią firmy ma stanowić jeden z filarów jej rozwoju.

Spółka podkreśla, że rosnąca sprzedaż produktów związanych z PV przełożyła się na historycznie rekordowe wyniki.

REKLAMA

– W I półroczu Grupę zdecydowanie napędzały OZE, w szczególności fotowoltaika, której sprzedaż wzrosła o 175 proc. Rozwijaliśmy się w zakresie mikro i małych instalacji, ale również robiliśmy zdecydowane kroki na rynku farm wielkoskalowych, czego przykładem może być realizacja piątej największej farmy PV w Polsce, zainstalowanej w Suwałkach. Zgodnie z naszą strategią, pragniemy rozwijać się w każdym segmencie rynku PV w Polsce – komentuje Andrzej Jurczak, prezes Grodna.

Obok fotowoltaiki, strategia rozwoju Grupy Grodno w segmencie OZE zakłada także istotny wzrost w obszarze pomp ciepła. W pierwszym półroczu ich sprzedaż wykazała równie wysoką dynamikę wynoszącą 175 proc. r/r.

W zakresie pomp ciepła spodziewamy się boomu rynkowego zbliżonego do tego, który obserwujemy na rynku fotowoltaicznym. W analizowanych sześciu miesiącach odnotowaliśmy istotne sukcesy sprzedażowe w tym obszarze, m. in. zrealizowaliśmy największą w Polsce, według naszej wiedzy, kaskadową instalację wysokotemperaturowych pomp ciepła w Gołdapi, czyli w polskim biegunie zimna. Rynek ma olbrzymi potencjał
i chcemy, by w najbliższych latach w coraz większym stopniu kontrybuował do wyników Grupy
– informuje Andrzej Jurczak.

Łączyny udział segmentu OZE w skonsolidowanych przychodach Grupy wyniósł 31 proc. wobec 13 proc. przed rokiem.

Spółka zaznacza, że przedstawione liczby są danymi szacunkowymi, które mogą różnić się od danych ostatecznych składających się na wielkości prezentowane w raportach okresowych. Raport za pierwsze półrocze 2020/21 r. zostanie opublikowany 10 grudnia 2020 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.