Francuzi budują farmy fotowoltaiczne na drewnianych konstrukcjach

Francuzi budują farmy fotowoltaiczne na drewnianych konstrukcjach
CéléWatt

Francuska kooperatywa energetyczna CéléWatt buduje naziemne instalacje fotowoltaiczne, w których panele PV są montowane na systemach montażowych wykonanych z dębu.

Przy budowie farm fotowoltaicznych na nietypowych konstrukcjach kooperatywa z miejscowości Brengues znajdującej się na południu Francji współpracuje z lokalną firmą instalacyjną Mécojit.

Na razie obie firmy mają na koncie budowę mniejszych naziemnych instalacji PV, w których wykorzystano drewniane konstrukcje.

REKLAMA

Jak podaje PV Magazine, obecnie w trakcie budowy jest park fotowoltaiczny w miejscowości Carayac, którego moc wyniesie 250 kW i w którym panele zostaną osadzone na konstrukcjach z dębów pochodzących z okolicznych lasów.

Jak podkreślają autorzy tego rozwiązania, celem jest wykorzystanie okolicznych zasobów i promocja lokalnego zatrudnienia.

– Zastąpienie stalowych konstrukcji drewnem pochodzącym z lasów oddalonych o około 30 km oznacza oszczędności związane z wydobyciem rudy żelaza, jej transportu z Chin i obróbki prowadzonej w Portugalii – wylicza cytowany przez PV Magazine przedstawiciel francuskiej kooperatywy.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Jak podkreśla CéléWatt, zastosowane rozwiązania umożliwiają regulację wysokości konstrukcji, a co trzy lata mają być prowadzone inspekcje w celu ewentualnej korekty systemu montażowego.

W projekcie realizowanym w Carayac zostanie wykorzystanych 746 monokrystalicznych modułów, które dostarczy chiński procent Talesun.

Inwestycja jest realizowana bez rządowych mechanizmów wsparcia. Energia będzie sprzedawana firmie Enercorp po cenie 8 eurocentów/kWh, czyli za około 0,36 zł/kWh.

Kolejny projekt zakładający budowę farmy fotowoltaicznej na konstrukcjach wykonanych z dębu, który szykują CéléWatt i Mécojit, będzie dużo większy. W miejscowości Capdenac-Gare w departamencie Aveyron powstanie farma PV o mocy 746,3 kWp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.