Nowość: Wodoodporny SOLSUM Carport PV – pierwsza prezentacja w Polsce

Nowość: Wodoodporny SOLSUM Carport PV - pierwsza prezentacja w Polsce

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Na terenie kraju działa już ponad 300 000 instalacji prosumenckich. Nie zawsze jednak na dachu jest wystarczająco dużo miejsca, układ domu nie zapewnia optymalnych uzysków energii ze względu na elementy zacieniające, niekorzystny kąt czy azymut dachu, problemem mogą być również względy estetyczne. Rozwiązaniem są instalacje fotowoltaiczne stanowiące zadaszenia tarasów, wiat samochodowych, garaży lub instalacje na gruncie.

Tematem artykułu będą carporty fotowoltaiczne, czyli zadaszenia miejsc parkingowych/garażowych pokrytych panelami fotowoltaicznymi, które pełnią podwójną rolę zadaszenia na samochody oraz generatora fotowoltaicznego.

Prezentujemy carport fotowoltaiczny SOLSUM jako pierwszy taki produkt na polskim rynku.

REKLAMA

Główne parametry i innowacje w carporcie fotowoltaicznym:

1. Odprowadzenie wody opadowej – innowacja!

Pierwszy na rynku carport (nowość firmy SOLSUM), który umożliwia montaż tradycyjnych modułów ramkowych i jednocześnie zapewnia szczelność i niezwykłą estetykę. Specjalne aluminiowe profile montażowe zapewniają odprowadzenie wody opadowej. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które firma SOLSUM wprowadza jako pierwsza na polskim rynku.

Nowy carport to brak potrzeby pokrywania carportu dodatkowym pokryciem dachowym, aby odprowadzać wodę deszczową, dodatkowo niższe koszty i lepsza wentylacja pod modułami zwiększająca sprawność instalacji.

Do tej pory można było się spotkać z modułami BIPV, które stanowiły dach, jednak ich cena była zdecydowanie wyższa i mają one swoje zastosowanie np. na tarasach, gdzie chcemy mieć częściową przepuszczalność światła.

W przypadku wiaty samochodowej przepuszczalność światła ma znaczenie drugorzędne (jest to opcja do wyboru na etapie projektu), bardziej liczy się jednak funkcjonalność oraz spełnienie wysokich parametrów dotyczących produkcji prądu oraz funkcji szczelnego zadaszenia na samochód.

2. Wzmocniona konstrukcja

SOLSUM realizuje inwestycje na terenie całej Polski, kilka z nich to realizacje dla schronisk górskich.

Carport posiada odpowiednią wytrzymałość na obciążenie wiatrem i śniegiem dostosowaną do polskich stref wiatrowych i śniegowych. Obciążenie carportu 2-stanowiskowego modułami + mokrym śniegiem po dużych opadach może sięgać kilkunastu ton. Do poprawy wytrzymałości zastosowaliśmy autorskie dwuteowniki, co poprawiło sztywność i zwiększyło wytrzymałość statyczną nawet o 30 proc.

3. Możliwość łatwego skalowania i rozbudowy

Podstawowy wariant to carport na 1 samochód z modułami fotowoltaicznymi o mocy 3,24 kWp.

Wariant na 2 samochody to moc instalacji na poziomie 6,48 kWp

Powyższe warianty idealnie sprawdzają się przy domach czy mniejszych firmach.

W przypadku większych parkingów można dowolnie skalować liczbę stanowisk i tym samym zwiększać moc instalacji według indywidualnego zapotrzebowania i projektu.


4. Łatwe manewrowanie i komfort

Dzięki umieszczeniu podpór na środkach, wjazd i wyjazd z miejsca parkingowego jest bardzo wygodny, a carport jest na tyle szeroki, że nie brakuje miejsca na wygodne otwieranie drzwi samochodu. Stanowiska parkingowe są zacienione przez moduły, co obniża temperaturę, zapewniając większy komfort podczas wsiadania do samochodu w miesiącach letnich.

5. Integracja ze stacją ładowania aut elektrycznych.

System Plug & Drive: stacja ładowania typu Wallbox montowana w carporcie pozwala na ładowanie auta bezpośrednio z fotowoltaiki << link >>

Roczny uzysk prądu z paneli na carporcie 2-stanowiskowym pozwoli na przejechanie autem elektrycznym ok. 50 000 km

REKLAMA

Porównując z odpowiednikiem spalinowym ,który zużywa 7 l benzyny, żeby przejechać 50 000 km, trzeba zapłacić ok. 16 600 zł, czyli w przypadku posiadania auta elektrycznego instalacja fotowoltaiczna na carporcie może zwrócić się w czasie poniżej 2 lat, a biorąc pod uwagę ulgę podatkową PIT, zwrot będzie jeszcze szybszy.

6. Bezpieczeństwo

W związku z podwyższoną emisją CO2 do atmosfery i zmianami klimatycznymi coraz częściej dochodzi do nagłych i ekstremalnych zjawisk pogodowych (burze, gradobicia, huragany, powodzie). Według dostępnych modeli klimatycznych takich gwałtownych zjawisk będzie w Polsce tylko przybywać.

Moduły montowane na carporcie mają podwyższoną wytrzymałość na czynniki atmosferyczne (wiatr 4000 Pa, śnieg 5400 Pa) i przeszły test uderzeniem kulkami gradu o średnicy 45 mm z prędkością 23 m/s, co jest wynikiem znacznie wyższym niż wynika ze standardów testowania modułów IEC. W razie gradobicia nie tylko samochód jest bezpieczny, ale również instalacja.

Dodatkowo fotowoltaikę można łatwo rozbudować o system magazynowania energii w celu zapewnienia zasilania budynku mieszkalnego/firmowego w przypadku awarii sieci publicznej. SOLSUM to także lider technologii magazynowania energii w technologii litowo-jonowej z ponad 8 letnim doświadczeniem w tej specjalizacji i udanymi wdrożeniami najbardziej zaawansowanych i wymagających projektów << link >>

7. Ukoronowanie inwestycji

Dach z modułów fotowoltaicznych w tym wydaniu to nowoczesność oraz piękny design. Carport oprócz funkcji użytkowej jest również bardzo atrakcyjny wizualnie i może idealnie wpisywać się w architekturę otoczenia.

Istnieje możliwość personalizacji i wybrania dowolnego koloru carportu z palety RAL. Moduły fotowoltaiczne montowane są najczęściej w wybranym wariancie jako wersja full black, dzięki temu instalacja wpisuje się w najnowsze trendy. Tego typu carport wyraźnie zwiększa funkcjonalność oraz wartość nieruchomości, na której się znajduje, poprzez optymalizację przestrzeni oraz dodatkowy walor w postaci produkcji energii.

8. Wspieramy polskich producentów i dostawców

Komponenty carportu powstają w Polsce w zakładzie produkcyjnym w okolicach Nowego Sącza, dzięki temu mamy kontrolę nad całym procesem produkcji, jakością oraz stałym unowocześnianiem produktu.

Dla firm instalacyjnych oraz hurtowni jest możliwość dostawy wersji w postaci komponentów gotowych do samodzielnego montażu.

W celu opracowania projektu, wyceny, zamówień prosimy o kontakt:

SOLSUM sp. z o.o.                          

Nowy Sącz – Świniarsko 821

33-395 Chełmiec

www.solsum.pl

projekty@solsum.pl

Tel. 18 540 91 40

Tel. 665 778 500

Tel. 793 073 121


Przykłady innych podobnych realizacji:

artykuł sponsorowany