Columbus i Berg Holding przejmują duży portfel projektów PV

Columbus i Berg Holding przejmują duży portfel projektów PV
SunEdison

Spółka Columbus & Farmy Sp. z o.o. zawarła umowę z deweloperem na budowę czterech dużych farm fotowoltaicznych.

Utworzona przez Columbus Energy S.A. i Farmy Fotowoltaiki S.A. spółka Columbus & Farmy Sp. z o.o. podpisała z niewymienionym z nazwy deweloperem umowę, w której ustaliły zasady współpracy w zakresie realizacji usług obejmujących przygotowanie i realizację co najmniej 4 farm fotowoltaicznych o jednostkowej mocy w przedziale10 MWp i 50 MWp.

Deweloper przejmie na siebie wszelkie obowiązki zmierzające do kompleksowego wsparcia przy realizacji określonych w umowie projektów. Zobowiązany będzie m.in. do opracowania dokumentacji technicznej i formalnoprawnej.

REKLAMA

Dla każdego projektu Columbus & Farmy Sp. z o.o utworzy spółki celowe, a deweloper będzie otrzymywał ustalone wynagrodzenie.

– Obecnie spółka Columbus & Farmy rozpoczęła realizację ponad 25 projektów farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW. Wspólnie z Columbus Energy zdecydowaliśmy, że kolejna umowa przyspieszy realizację założeń planowanej strategii. Do tej pory łączna moc naszych projektów wynosiła 31 MW. Współpraca z deweloperem w ramach umowy z 20 listopada gwarantuje nam kolejne projekty o mocy od 40 do 200 MWp. Oznacza to, że w perspektywie 24 miesięcy możemy przekroczyć moc 100 MWp – komentuje Kamil Kita, prezes zarządu Farm Fotowoltaiki SA.

Columbus & Farmy Sp. z o.o. to spółka, w której po 50 proc. udziałów posiadają Farmy Fotowoltaiki S.A. oraz Columbus Energy S.A.

Farmy Fotowoltaiki S.A. planują dokonywać zakupu lub dzierżawy działek pod budowę farm fotowoltaicznych o mocy min. 1 MWe lub gruntów na własny użytek. W 2021 r. spółka zamierza realizować projekty od 1 do 10 MWe, natomiast w 2022 r. projekty do 40 MWe. Spółka chce także inwestować w podmioty działające na rynku fotowoltaicznym poprzez zakup udziałów na poziomie 5-45 proc. w wybranych podmiotach.

Farmy Fotowoltaiki S.A. deklarują, że będą dążyły do rozwoju sieci wykonawczej i dystrybucji poprzez zawiązywanie współpracy z kolejnymi partnerami i firmami projektowo-montażowymi oraz do rozwoju zaplecza techniczno-handlowego i badawczego poprzez budowę własnego zespołu firm podwykonawczych w systemie relacji B2B.

REKLAMA

Spółka ma ponadto budować bazę inwestorów zainteresowanych zakupem farm fotowoltaicznych oraz inwestycją w branży fotowoltaiki.

Farmy Fotowoltaiki S.A. chcą pozyskać kapitał zewnętrzny w kwocie do 10 mln zł do końca 2022 r., który zostanie przeznaczony na sfinansowanie bieżącej działalności.

Dzięki podpisanej umowie znacznie przyspieszyliśmy realizację pierwotnych założeń strategii. Zgodnie z przyjętym planem zakładaliśmy realizację projektów o mocy ponad 10 MWp dopiero w 2022 roku. Udało nam się jednak nawiązać współpracę, która spowoduje rozpoczęcie tych projektów już teraz. To duży krok dla naszej grupy kapitałowej i z pewnością wpłynie na kształtowanie wyników finansowych – dodaje Kamil Kita.

Farmy Fotowoltaiki S.A. to spółka z notowanej na NewConnect grupy Berg Holding S.A. (dawniej Śląskie Kamienice S.A.), która zakończyła 2019 r. zyskiem netto w wysokości ponad 2,1 mln zł przy przychodach netto ze sprzedaży przekraczających 22,8 mln zł.

Wartość aktywów Berg Holding na koniec 2019 r. ukształtowała się na poziomie blisko 89,8 mln zł.

Berg Holding planuje podjąć działania mające na celu spełnienie przez nią warunków niezbędnych do przeniesienia notowań na główny rynek Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.