Panele fotowoltaiczne z kropkami kwantowymi na sklepie sieci Żabka

Panele fotowoltaiczne z kropkami kwantowymi na sklepie sieci Żabka
Żabka

W Warszawie powstał pierwszy sklep w sieci Żabka, który ma być w całości zasilany energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Mają się fo tego przyczynić między innymi wbudowane w elewację sklepu panele fotowoltaiczne wykorzystujące technologię kropek kwantowych, które dostarczył polski producent rozwiązań dla fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami ML System.

Żabka zaprezentowała, jak może wyglądać przyszłość zastosowania proekologicznych rozwiązań w handlu. Placówka uruchomiona przy ul. Lewandów 46H w Warszawie ma być laboratorium, w którym testowane będą innowacyjne na skalę światową rozwiązania związane z efektywnością energetyczną i zasilaniem czystą energią. 

Fotowoltaika i wykorzystanie technologii kropek kwantowych, podłoga kinetyczna zamieniająca kroki w energię, kostka antysmogowa uzupełniona zieloną ścianą roślin pochłaniającą kurz i smog – to tylko niektóre z innowacyjnych rozwiązań, jakie zostały zastosowane w pierwszej tego rodzaju Żabce.

REKLAMA

Prąd w Żabce przy ul. Lewandów będzie pochodzić w 100 proc. z odnawialnych źródeł – w tym z umieszczonych na dachu paneli fotowoltaicznych oraz modułów BIPV stanowiących element elewacji budynku, z których energię będzie można dodatkowo magazynować.

Energię wytworzą sklepowe szyby zawierające kropki kwantowe. To autorska technologia Qauntum Glass opracowana przez polskiego producenta modułów fotowoltaicznych ML System.

ML System wykonał na potrzeby Żabki personalizowane, fotowoltaiczne moduły typu szkło-szkło w zielonej barwie, dobrane do koloru pokrycia elewacji budynku.  

Jak tłumaczy firma z Zaczernia koło Rzeszowa, Quantum Glass działa jak filtr, przepuszczając promieniowanie świetlne w długości widzialnej, ograniczając przedostawanie się niekorzystnego promieniowania UV oraz podczerwieni. Dzięki temu szyby posiadają bardzo dobre parametry transmisji światła, przy jednoczesnych, dodatkowych korzyściach w postaci lepszej izolacyjności termicznej oraz ograniczenia nagrzewania pomieszczeń.

Fotowoltaiczna szyba od ML System ma zapewnić – oprócz produkcji energii – także izolację od czynników zewnętrznych, takich jak temperatura czy hałas, przy jednoczesnym zapewnieniu doświetlenia wnętrza budynku.

ML System zamontował ponadto na dachu 40 paneli monokrystalicznych ML 330 Wp Halfcut Full Black. Moduły zainstalowano przy użyciu dedykowanego systemu mocowań, gwarantującego bezpieczeństwo, bez ryzyka uszkodzeń poszycia. Całość instalacji została rozszerzonym o magazyn energii oraz systemem SCADA ML System.

Współpraca ML System oraz sieci sklepów Żabka to przykład synergii dwóch polskich firm, będących liderami w swoich branżach. Wspólnie udowodniliśmy, że fotowoltaika zintegrowana z budownictwem (BIPV) nie jest dziś zarezerwowana jedynie dla zachodnich prestiżowych projektów, ale staje się coraz bardziej dostępna w krajowej przestrzeni publicznej, wręcz pożądana. To podejście ma szczególne znaczenie właśnie teraz, w dobie rozpoczynającej się ery renowacji oraz nowych wymagań technicznych dotyczących efektywności energetycznej budynków. Żabka otworzyła się na zieloną energię, wytyczając nowe standardy w dziedzinie ekologicznego budownictwa. To pierwsza tak innowacyjna instalacja w Polsce – mówi Dawid Cycoń, prezes ML System.

Dodatkowo energia zasilająca sklep ma pochodzić ze znajdującej się w województwie łódzkim farmy wiatrowej Wierzchlas.

Zasilanie sklepu zapewni nawet podłoga kinetyczna, wykorzystująca technologię płyt naciskowych i zamieniająca każdy wykonany na niej krok w energię elektryczną. Jak czytamy w komunikacie Żabki, to druga taka instalacja w sieci handlowej w Europie.

REKLAMA

W sklepie zastosowano też inne rozwiązania mające przyczynić się do ograniczenia zużycia energii. To m.in. drzwi lodówki, które ograniczają ilość ulatniającej się energii. Wystarczy przyłożyć dłoń i żaluzjowe drzwi otworzą się – to wygoda, a jednocześnie oszczędność energii.

W sklepie są także inteligentne etykiety elektroniczne, tzw. cenówki, oraz ekrany digital signage, będące cyfrowym odpowiednikiem dotychczas stosowanych plakatów. Jak podkreśla Żabka, oba rozwiązania zasilane są zieloną energią, a dodatkowo pozwalają na oszczędność papieru.

Z zielonej energii mogą bezpośrednio korzystać również klienci sieci. Przed sklepem stanęła ekologiczna ławka solarna, dzięki której można naładować swój telefon.

Rocznie panele słoneczne ławki wyprodukują 80 kWh energii, co stanowi około 16 tys. godzin ładowania standardowego smartfona.

Z kolei odwiedzający sklep kierowcy aut elektrycznych mogą skorzystać z punktów ładowania prądem zmiennym o mocy 3,7 kW, 7,4 kW, 11 kW lub 22 kW.

W Żabce zastosowano także ścianę do pomieszczenia technicznego z 1000 butelek PET po napojach (to aż 14 kg plastiku), zebranych przez projektantów sklepu. Z kolei stojące w placówce meble i sufit wykonano z materiałów recyklowanych przy ograniczaniu paliw kopalnych. Sam proces produkcji wykorzystuje odpady powstałe przy obróbce drewna w technologii, która wytwarza minimalną ilość dwutlenku węgla. Papierowe kasetony na produkty są zrobione z makulatury.

Sieć Żabka wdraża gospodarkę obiegu zamkniętego, zachęcając także klientów, by dawali opakowaniom drugie życie, dlatego przed sklepem na ul. Lewandów nie mogło zabraknąć urządzenia do zbiórki butelek i puszek Z zebranych w ten sposób zużytych, pustych butelek powstaną nowe, które mają o 33 proc. mniejszy od tradycyjnego opakowania ślad węglowy. Co więcej dzięki temu mniej plastiku trafi na wysypiska.

Projektanci sklepu zadbali też o lepszą jakość powietrza. Rośliny rosnące tuż przy parkingu maja pochłaniać do 85 proc. spalin, które inaczej trafiłyby do atmosfery, a ułożona przed sklepem antysmogowa kostka brukowa posiada fotokatalityczną powierzchnię składającą się z nanocząsteczek dwutlenku tytanu. Kostka ma zmniejszyć w okolicy stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o ok. 50 proc. w porównaniu z asfaltem.

 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.