Columbus finalizuje przejęcia projektów PV za ponad 37,8 mln euro

Columbus finalizuje przejęcia projektów PV za ponad 37,8 mln euro
Columbus Energy

Columbus Energy zakupił kolejne spółki realizujące projekty naziemnych farm fotowoltaicznych. To druga w ostatnich dniach duża transakcja na rynku projektów PV, w którą zaangażowała się spółka kierowana przez Dawida Zielińskiego.

Columbus poinformował ostatnio, że obecnie wartość wybudowanych przez niego farm fotowoltaicznych wynosi około 45 mln zł, a cały portfel posiadanych projektów jest wyceniany na 3 mld zł, na co mają złożyć się farmy PV o mocy 1000 MW.

Na początku września br. Columbus informował o złożeniu wiążącej oferty na zakup 100 proc. udziałów w spółkach celowych posiadających prawa do 87 projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 184 MW –  w tym 3 projektów o łącznej mocy do 130 MW, a pozostałych o mocach do 1 MW. Oferta opiewała na kwotę 37,83 mln euro.

REKLAMA

Teraz finalizowane jest będące efektem tej oferty przejmowanie ostatnich 11 spółek realizujących projekty o łącznej mocy 153,87 MW.

W komunikacie sprzed kilku dni Columbus informował o zakupie przez spółkę Columbus & Farmy sp. z o.o., w której firma kierowana przez Dawida Zielińskiego ma połowę udziałów, 4 projektów o mocy 10-50 MW każdy.

Z kolei w komunikacie z ubiegłego miesiąca informowano o zawarciu umowy pożyczki w wysokości 110 mln zł z jednym z członków rady nadzorczej Columbusa, z przeznaczeniem na budowę portfela farm PV. Pożyczka jest oprocentowana według rocznej stopy procentowej stanowiącej sumę WIBOR 3M oraz marży w wysokości 4,25 proc. w skali roku.

REKLAMA

Finansowanie inwestycji w farmy PV Columbus zabezpieczył ponadto w Banku Ochrony Środowiska. 

W minionym kwartale Columbus Energy wypracował przychody w wysokości 213,2 mln zł oraz zysk netto na poziomie 24,4 mln zł.

W sumie w ciągu trzech kwartałów 2020 r. spółka notowana na giełdzie New Connect osiągnęła 468 mln zł skonsolidowanych przychodów z działalności operacyjnej, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w całym 2019 r.

Skonsolidowana wartość EBITDA za 9 miesięcy br. wyniosła 69,3 mln zł wobec 22,2 mln zł w całym 2019 r.

Podstawowym segmentem działalności Columbus Energy są dachowe instalacje fotowoltaiczne. Wyłącznie w trzecim kwartale br. Columbus dostarczył prawie 7 tys. tego rodzaju instalacji o łącznej mocy 36,5 MW. Dotychczas w całym kraju spółka zamontowała już ponad 30 tys. instalacji o łącznej mocy 175 MW w stosunku do liczby 11 tys. klientów i skumulowanej, zainstalowanej mocy 60,4 MW na koniec ubiegłego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.