Liczba prosumentów w Polsce przekracza 357 tys. Pora na magazyny energii

Liczba prosumentów w Polsce przekracza 357 tys. Pora na magazyny energii
Enea

Operatorzy sieci dystrybucyjnej raportują ogromny wzrost liczby przyłączanych mikroinstalacji. Wolumen przyłączonych w 2020 roku mikroinstalacji przekracza już łączną ilość takich urządzeń, które powstały w Polsce do początku tego roku. Rosnąca ilość mikroinstalacji generuje wyzwania dla operatorów sieci. W takiej sytuacji coraz wyraźniej akcentują oni potrzebę wyposażania prosumentów w magazyny energii, które pozwolą zwiększyć autokonsumpcję wytwarzanej energii, a jednocześnie zmniejszą obciążenie sieci.

Liczba mikroinstalacji przyłączonych do sieci największych operatorów systemów dystrybucyjnych, zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, od początku 2019 r. do końca trzeciego kwartału 2020 r. wzrosła o 558 proc., natomiast moc zainstalowana w mikroinstalacjach w tym okresie zwiększyła się o 588 proc.

PTPiREE wylicza, że w okresie od stycznia 2019 r. do końca września 2020 r. przyłączono do sieci elektroenergetycznej prawie 303 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ponad 2,01 GW.

REKLAMA

Wyłącznie od początku 2020 r. do końca trzeciego kwartału 2020 r. operatorzy systemów dystrybucyjnych przyłączyli do swojej sieci ponad 202 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy przekraczającej 1,36 GW.

Pomimo trudnej sytuacji związanej z wybuchem epidemii COVID-19 w ciągu tylko trzech kwartałów 2020 r. do sieci OSD przyłączono ponad dwukrotnie więcej mikroinstalacji niż w całym 2019 r. – wylicza Wojciech Tabiś z PTPiREE.

W efekcie na koniec trzeciego kwartału 2020 r. łączna liczba wszystkich mikroinstalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnej wyniosła prawie 357 tys., osiągając moc zainstalowaną o wartości ponad 2,3 GW. Przy tym zdecydowaną większość w ogólnej liczbie przyłączanych mikroinstalacji stanowią źródła fotowoltaiczne.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej w komunikacie na temat wzrostu liczby przyłączanych mikroinstalacji podkreśla, że, biorąc pod uwagę gwałtowny przyrost liczby i mocy mikroinstalacji, konieczne jest równoległe wprowadzenie rozwiązań zarówno regulacyjnych, jak i technicznych, mających na celu dostosowanie sieci do wyzwań, z jakimi trzeba się będzie zmierzyć przy tak dużej liczbie pracujących nieregularnie źródeł energii elektrycznej.

Organizacja zrzeszająca operatorów sieci zaznacza, że intensywny rozwój mikroinstalacji generuje pojawienie się zjawisk sieciowych, z którymi OSD nie mieli do tej pory do czynienia.

Według PTPiREE konieczne jest także podjęcie szeregu działań zaradczych i poniesienie dodatkowych nakładów inwestycyjnych.

– Rozwój mikroinstalacji powinien być wdrażany równolegle z rozwojem, zarówno po stronie sprzedawców energii, jak i OSD, mechanizmów mających na celu zachęcenie do wykorzystywania energii wprowadzanej do sieci w miejscu jej wytworzenia, np. poprzez budowę magazynów energii lub stworzenie mechanizmów rynkowych umożliwiających OSD korzystanie z usług związanych z zarządzaniem generacją z mikroinstalacji na potrzeby bilansowania na lokalnym rynku energii oraz rynku usług elastycznośc – czytamy w stanowisku PTPiREE.

Towarzystwo podkreśla, że poza działaniami związanymi z samym procesem przyłączenia mikroinstalacji do sieci operatorzy sieci prowadzą szereg działań organizacyjnych oraz inwestycyjnych w celu zapewnienia bezpiecznej pracy sieci oraz odbioru energii z mikroinstalacji oraz zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim odbiorcom energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.