Polski producent paneli fotowoltaicznych zwiększa eksport

Polski producent paneli fotowoltaicznych zwiększa eksport
ML System

ML System, producent modułów fotowoltaicznych i rozwiązań z zakresu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, w trzecim kwartale 2020 r. wyraźnie poprawił wyniki finansowe w stosunku do wyników wypracowanych w analogicznym okresie 2019 r. Przyczynił się do tego wyraźny wzrost eksportu produktów oferowanych przez firmę z Zaczernia koło Rzeszowa.

Z najnowszego raportu przekazanego przez spółkę notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych wynika, że w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku wypracowała ona 88,5 mln zł przychodów ze sprzedaży, zysk EBITDA wyniósł 17,6 mln zł, a zysk netto 9 mln zł. Oznacza to wzrost rok do roku odpowiednio o 34 proc., 57 proc. oraz 238 proc.

To również dużo lepsze wyniki od zanotowanych w pierwszych dwóch kwartałach br. W drugim kwartale 2020 r. ML System wypracował przychody rzędu 37,69 mln zł, osiągając zysk netto 6,68 mln zł, natomiast w pierwszym kwartale br. przychody spółki wyniosły 19,68 mln zł, a zysk netto sięgnął 1,4 mln zł.

REKLAMA

ML System podkreśla, że w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. sprzedaż do partnerów zagranicznych wyniosła 6,1 mln zł, co oznacza wzrost rok do roku o 680 proc. Wyłącznie w trzecim kwartale br. spółka sprzedała do partnerów spoza Polski produkty za 1,47 mln zł.

ML System umacnia swoją pozycję w krajach Beneluksu. Firma poinformowała niedawno, że dostarczy kilkaset modułów typu szkło-szkło do kooperanta z Rotterdamu, który realizuje 73-metrowy budynek w Amsterdamie. Będzie to najwyższy wieżowiec mieszkalny o konstrukcji drewnianej w tym kraju. Innowacyjny budynek wyposażony zostanie w moduły fotowoltaiczne wyprodukowane przez ML System o łącznej powierzchni 532 m2.

ML System dostarczy ponadto moduły fotowoltaiczne typu full-black do partnera z Vancouver, w Kanadzie. To pierwsze zamówienie z tego rynku w historii firmy.

REKLAMA

–  Bieżący rok jest czasem rozwoju klasycznych instalacji fotowoltaicznych w kraju. Spodziewamy się dalszego systematycznego wzrostu w tym obszarze w kolejnych latach, wynikającego z podwyżek cen energii oraz planowanego wprowadzenia opłaty mocowej. Powyższe czynniki spowodują szybszy zwrot z instalacji klasycznych, bez względu na formę i wielkość systemów wsparcia. Rynek BIPV będzie z kolei napędzany nowymi zaostrzonymi kryteriami zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zawarte w nim wskaźniki dotyczące zapotrzebowania budynków na energię pierwotną będę niezwykle trudne do spełnienia bez powszechnego zastosowania systemów BIPV – fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

W kolejnych kwartałach pozycję firmy w obszarze BIPV powinno wzmocnić rozpoczęcie sprzedaży innowacyjnego produktu, jakim są fotowoltaiczne szyby Quantum Glass.

– W pierwszej połowie 2021 r. planujemy wdrożyć do masowej produkcji Quantum Glass – transparentną szybę zespoloną, generująca energię elektryczną. Linia wytwórcza, jedyna tego typu na świecie, została już zakontraktowana. Hala jest wyposażana w infrastrukturę przyłączeniową, urządzenia będą stopniowo uruchamiane. Wykonaliśmy też kilka instalacji pilotażowych w kraju i za granicą. Zdolność wykorzystania produktów na bazie Quantum Glass, przy jednoczesnym użyciu ich kanałów dystrybucji, potwierdzili renomowani producenci stolarki otworowej, jak również koncerny szklarskie o globalnym zasięgu – komentuje Dawid Cycoń.

Zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, polska firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi 14,4 tys. m2. ML System zatrudnia ponad 200 osób. Spółka dysponuje 13 patentami, a pięć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.