Największa niemiecka elektrownia PV już produkuje energię

Największa niemiecka elektrownia PV już produkuje energię
EnBW

Budowa farmy fotowoltaicznej Wessow-Willmersdorf, która jest największym tego rodzaju obiektem w Niemczech, rozpoczęła się w marcu tego roku. Teraz inwestorniemiecka grupa energetyczna ENBW informuje, że do sieci trafiła pierwsza kilowatogodzina energii. Cała inwestycja ma kosztować około 100 mln euro i jest realizowana bez subsydiów czy rządowych gwarancji sprzedaży energii.

Inwestycja jest zlokalizowana na powierzchni 164 hektarów w Werneuchen w Brandenburgii, 26 kilometrów na północny zachód od Berlina. Moc farmy fotowotlaicznej Weesow-Willmersdorf wyniesie docelowo 187 MW, przy czym zwraca uwagę relatywnie duża moc w porównaniu do podawanej powierzchni farmy fotowoltaicznej.

Umieszczenie na 164 hektarach 465 tys. modułów o łącznej mocy aż 187 MW będzie możliwe dzięki temu, że inwestor zdecydował się ustawić moduły pod niższym kątem 20 stopni, na konstrukcjach o wysokości do 3 metrów.

REKLAMA

Park fotowoltaiczny dzieli publiczna droga, która będzie dostępna także po jego uruchomieniu. Sama powierzchnia farmy ma stać się wielką łąką umożliwiającą funkcjonowanie wielu gatunkom roślin i zwierząt.

Do budowy zostało zakontraktowanych ponad 40 firm, a na placu budowy przebywa jednocześnie około 150 pracowników.

Teraz EnBW poinformował o rozpoczęciu produkcji energii, która trafia do sieci 110 kV należącej do operatora E.DIS Netz.

To milowy krok dla naszej inwestycji. Duże projekty fotowoltaiczne, jak ten, sprawiają, że fotowoltaika będzie mieć istotny i efektywny kosztowo udział w Energiewende – komentuje Thorsten Jörß, kierownik projektu.

Prace na farmie fotowoltaicznej Wessow-Willmersdorf będą kontynuowane w najbliższych tygodniach. Na razie zainstalowano około 70 proc. modułów PV, a cała inwestycja ma być gotowa do końca tego roku.

REKLAMA

Docelowo farma fotowoltaiczna będzie produkować w skali roku 180 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu około 50 tys. niemieckich gospodarstw domowych. 

Klientów na energię EnBW będzie musiał poszukać na rynku. Inwestycja nie posiada bowiem żadnych publicznych gwarancji sprzedaży energii.

Jak inwestor tłumaczy możliwość zrealizowania tak ogromnej inwestycji bez dopłat i rządowych gwarancji sprzedaży energii?

EnBW wskazuje na synergię, na którą składają się rozmiar inwestycji oraz spadek kosztów elektrowni fotowoltaicznych szacowany przez niemiecką grupę na 80 proc. w ciągu ostatnich 10 lat.

Inwestor zakłada, że farma fotowoltaiczna będzie funkcjonować aż przez 40 lat. W tym kontekście Niemcy podkreślają wybór wysokiej jakości komponentów, które mają to zapewnić.  

– To nasza pierwsza inwestycja bez rządowych funduszy. To również krok milowy fotowoltaiki w Niemczech, który pokazuje, że ta technologia osiągnęła rynkową dojrzałość – komentuje Dirk Güsewell z EnBW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.