Pierwsza w Polsce Zielona Wyspa Energetyczna wybrana Budową XXI wieku

Pierwsza w Polsce Zielona Wyspa Energetyczna wybrana Budową XXI wieku
MEB Group

Prestiżowa nagroda dla firmy MEB Group jako generalnego wykonawcy oraz Instytutu Naukowo-Badawczego Księdza Sebastiana Kneippa w Kamieniu Śląski jako inwestora.

Inwestycja pod nazwą „Budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy 499,2 kWp wraz z magazynem energii” zrealizowana wspólnie przez firmę MEB Group w roli generalnego wykonawcy oraz Instytut Naukowo Badawczy Księdza Sebastiana Kneippa Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim w roli inwestora, została laureatem w XXIV Edycji Konkursu Modernizacja i Budowa XXI w.

Nagroda została przyznana w kategorii „Odnawialne źródła energii i technologie ochrony środowiska”. Do konkursu w tej kategorii zgłoszono czterysta sześćdziesiąt obiektów. Uznanie w tak prestiżowym konkursie uplasowało inwestycję w Kamieniu Śląskim na pozycji lidera innowacyjnych rozwiązań na rynku OZE, dzięki czemu została uznana za przełomową w kształtowaniu nowych rozwiązań na rynku tzw. energetyki rozproszonej.

REKLAMA

Dzięki zrealizowanej inwestycji udało się w zabudowaniach pałacowych i instytutowych w Kamieniu Śląskim stworzyć „Zieloną Wyspę Energetyczną”.

Uroczystość wręczenia nagrody miała miejsce 23 września 2020 w Zamku Królewskim w Warszawie. Uroczystość ta była okazją do zaprezentowania najważniejszych inwestycji budowlanych 2019 r.

Konkurs odbył się pod patronatem m.in. Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jego celem było wyłonienie przedsięwzięć o szczególnych walorach użytkowych, estetycznych i funkcjonalnych. Do ścisłego finału zakwalifikowano 76 obiektów z terenu całej Polski. Z nich wyłoniono laureatów, którym – w poszczególnych kategoriach – przyznano tytuł „Modernizacja Roku i Budowa XXI w.”.

Nagrodę przyznano ze względu na innowacyjność projektu i jego przełomowy charakter w wyznaczaniu standardów dla energetyki rozproszonej. Projekt ten umożliwia kompleksowe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii wraz z jej magazynowaniem. Kapituła konkursu wyraziła ogromne uznanie dla twórców wręcz wizjonerskiego projektu, którzy podjęli to, jakże konieczne w dzisiejszej rzeczywistości wyzwanie i wykazali się determinacją w jego urzeczywistnieniu.

Rozwiązania technologiczne zastosowane w Kamieniu Śląskim pokazują, że możliwe i wręcz konieczne jest pozyskiwanie zielonej energii i zoptymalizowane jej wykorzystywanie, które powinno prowadzić do samowystarczalności energetycznej. To nowatorskie przedsięwzięcie stanowi pewien wzorzec i zarazem rezerwuar nowatorskich technologicznych rozwiązań pokazujących przyszłościowe trendy w energetyce.

 

Elementem o charakterze przełomowym inwestycji jest zastosowanie pierwszego w Polsce przemysłowego jonowo-litowego magazynu energii o pojemności 670 kWh, podłączonego do polskiego systemu energetycznego.

REKLAMA

Elementem charakterystycznym instalacji jest zastosowanie w niej niewielkiego wiatraka rotorowego o mocy 2,4 kWp. Wybudowano także ogólnodostępną stację do ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych.

MEB Group nie spoczywa na laurach. W październiku Sąd Konkursowy Międzynarodowych Targów Poznańskich przyznał Narodę Złotego Medalu 2020 dla firmy, gdzie ponownie nagrodzony został System Microgrid „Zielonej Wyspy MEB” z zastosowaniem przemysłowych magazynów energii.

Złoty Medal to najbardziej rozpoznawalna w Polsce nagroda przyznawana za wysoki poziom innowacyjności produktów. Laureatów z każdej branży wybiera prestiżowe grono ekspertów. W konkursie nagradzana jest innowacyjność, pomysłowość i nowoczesność. Do konkursu o Złoty Medal Grupy MTP rocznie startuje niemal 500 firm. Mogą ubiegać się o niego tylko te produkty i usługi, które wyróżniają się na rynku dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym.

– Stworzenie innowacji wymaga wyjścia poza utarte ścieżki i sposoby myślenia. Nie każda firma to potrafi. Dlatego nagradzamy liderów biznesowych za innowacyjne produkty i rozwiązania, ponieważ wchodzenie na nowe pola i wyróżnienie się, wymaga przede wszystkim odwagi – Sąd Konkursowy Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Firma MEB Group, funkcjonując na arenie międzynarodowej jako lider, prekursor i trendsetter, wdraża na polskim rynku światowe rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii i magazynowania energii. Jako pierwsza przyłączyła do polskiego systemu energetycznego przemysłowy magazyn energii w „noblowskiej technologii” jonowo-litowej w połączeniu z OZE. W ten sposób stworzono pierwszą „zieloną wyspę energetyczną” w kraju.

 

artykuł sponsorowany