Szwajcaria podnosi dopłaty dla prosumentów

Szwajcaria podnosi dopłaty dla prosumentów
Solar World

Właściciele domów w Szwajcarii instalujący na dachach fotowoltaikę będą mogli liczyć na wyższe dopłaty przysługujące za każdy zainstalowany kW. Poza dopłatami Szwajcarzy produkujący energię z PV mogą skorzystać z systemu taryfy gwarantowanej.  

Władze Szwajcarii zdecydowały, że począwszy od kwietnia 2021 r. podniosą wysokość dopłat do instalacji dachowych systemów fotowoltaicznych o mocy nieprzekraczającej 30 kW.

Dopłaty zostaną zwiększone z obecnego poziomu 340 CHF za każdy kW do 380 CHF/kW (ok. 1576 PLN/kW). Jednocześnie zmniejszone zostaną dopłaty do systemów o mocy ponad 30 kW – z 300 CHF/kW do 290 CHF/kW (1203 PLN/kW).

REKLAMA

Wysokość dopłat została określona tak, aby pokryć około 30 proc. kosztów inwestycji w małe instalacje PV.

Inwestorzy, którzy skorzystają z dopłat, mogą dodatkowo zostać objęci wsparciem ma poziomie operacyjnym w postaci gwarantowanej taryfy, przyznawanej za wprowadzanie nadwyżek energii do sieci. Jednak oba mechanizmy można łączyć tylko przy spełnieniu określonych warunków. 

Jak podawał dwa tygodnie temu PV Magazine, wyłącznie w 2020 roku wsparcie w postaci dopłat do CAPEXu małych instalacji PV w Szwajcarii zabezpieczyło już 22,4 tys. inwestorów. W efekcie łączna liczba instalacji OZE objętych tym mechanizmem wzrosła do 85 tys.

Natomiast liczba inwestorów, którzy mieli w tym roku otrzymać wsparcie w postaci taryfy gwarantowanej, wyniosła do połowy listopada 147. Łączna moc instalacji objętych taryfami wyniosła 41 MW.

W ubiegłym roku w Szwajcarii powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 332 MW, a w 2020 roku ten wynik ma zostać poprawiony.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Według prognoz szwajcarskiego stowarzyszenia branży solarnej, Swissolar, w tym roku łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Szwajcarii wzrośnie o ponad 400 MW, do całkowitego poziomu ok. 2,87 GW, a udział fotowoltaiki w krajowym miksie energetycznym wyniesie ok. 4,7 proc.

Swissolar zaznacza, jednak, że aby realna stała się realizacja założeń szwajcarskiej, rządowej strategii energetycznej do roku 2050, konieczne jest instalowanie co roku w fotowoltaice systemów o mocy 1 GW.

Ostatnio szwajcarskie władze zdecydowały, że w przyszłym roku przyznają na wsparcie inwestycji w dachową fotowoltaikę kwotę 470 mln CHF (1,95 mld PLN).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.