Rynek PV pracuje nad porozumieniem sektorowym z rządem

Rynek PV pracuje nad porozumieniem sektorowym z rządem
Bruk-Bet Solar

Instytut Energetyki Odnawialnej wspólnie z przedstawicielami krajowego przemysłu fotowoltaicznego pracuje nad treścią porozumienia sektorowego, które zostanie podpisane z Ministerstwem Klimatu i Środowiska.

Współpraca polskich firm oferujących produkty dla sektora fotowoltaicznego rozpoczęła się w drugim kwartale br. Został wówczas utworzony Przemysłowy Panel PV jako porozumienie firm, którego prace koordynuje Instytut Energetyki Odnawialnej.

W skład Panelu wchodzą firmy produkujące moduły fotowoltaiczne, magazyny energii, konstrukcje wsporcze i systemy mocujące, a także akcesoria elektryczne dla PV.

REKLAMA

W inicjatywę na razie zaangażowały się Bruk-Bet Solar, Hanplast, JBG- PV, ML System (producenci paneli), Corab (producent mocowań), BMZ (producent magazynów energii), Ergom, Elko-bis, Erko, Apator oraz Elterm (producenci akcesoriów elektrycznych).

Docelowo twórcy Panelu chcą doprowadzić do uruchomienia polskiej „Gigafabryki” ogniw i paneli fotowoltaicznych. Instytut Energetyki Odnawialnej podkreśla przy tym, że pandemia COVID-19 uwypukliła konieczność skrócenia łańcucha dostaw i przeniesienia produkcji w pobliże miejsc, gdzie docelowo fotowoltaika będzie instalowana.

Jednym z pierwszych owoców powstałych w ramach współpracy z Przemysłowym Panelem PV był wydany w sierpniu raportu „Mapa drogowa rozwoju przemysłu fotowoltaicznego w Polsce do 2030 roku”.

Jak teraz informuje Instytut Energetyki Odnawialnej, ważnym z punktu widzenia branży fotowoltaicznej w Polsce stało się również zainicjowanie i podpisanie z Ministerstwem Klimatu listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju przemysłu PV i zawarcia porozumienia sektorowego.

REKLAMA

IEO podkreśla, że kluczową rolę w rozwoju idei bezpieczeństwa technologicznego i powrotu do krajowej produkcji urządzeń dla energetyki słonecznej pełni Pełnomocnik Rządu ds. OZE, wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, który koordynuje prace nad szerokim porozumieniem sektorowym z branżą PV.

Jak informuje Instytut, aktualnie trwają prace nad treścią porozumienia sektorowego. Formułują się grupy robocze odpowiedzialne za rozwój krajowego przemysłu urządzeń fotowoltaicznych oraz rozwój nowych segmentów fotowoltaiki i jej integracji z siecią. Ponadto omawiane są tematy traktujące o rozwiązaniach regulacyjnych oraz działaniach edukacyjnych i promocyjnych w zakresie fotowoltaiki.

Członkowie Przemysłowego Panelu PV są uczestnikami grupy ds. rozwoju krajowego przemysłu urządzeń fotowoltaicznych, której prace, obok zwiększania krajowych dostaw urządzeń dla fotowoltaiki nakierowane będą na działania związane z finansowaniem oraz promocją eksportu polskich rozwiązań w zakresie PV oraz np. recyklingiem elementów instalacji PV.

W ramach prac Przemysłowego Panelu PV, których efekty mają być wkładem w porozumienie sektorowe z administracją rządową, planowana jest m.in. promocja eksportu, finansowanie produkcji urządzeń, wypracowanie dobrych praktyk oraz standardów etycznych, którymi powinny kierować się firmy z branży PV, wskazanie udziału materiałów i usług lokalnych (ang. local content) w wytwarzanych produktach w celu wprowadzenia rozwiązań regulacyjnych promujących polskich przedsiębiorców.

IEO zachęca krajowe firmy z łańcucha dostaw dla fotowoltaiki zainteresowane dołączeniem do Przemysłowego Panelu PV i przystąpieniem do porozumienia sektorowego z rządem, do kontaktu pod adresem: panelprzemyslowyPV@ieo.pl

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.