Krajowa Spółka Cukrowa inwestuje w fotowoltaikę

Krajowa Spółka Cukrowa inwestuje w fotowoltaikę
Conbelts

Przy pierwszej cukrowni należącej do Krajowej Spółki Cukrowej S.A. powstanie farma fotowoltaiczna. W planach KSC jest zbudowanie farm PV w kolejnych lokalizacjach.

Pierwsza elektrownia fotowoltaiczna w grupie KSC S.A. powstanie kosztem 2,2 mln zł na terenie Cukrowni Dobrzelin w województwie łódzkim.

Moc farmy PV wyniesie 520 kW. Przyjęta prognoza zakłada produkcję 520 MWh energii elektrycznej rocznie.

REKLAMA

Instalacja zajmie ok. 1 ha i powinna być gotowa do połowy przyszłego roku, a wykonawcą będzie firma Soon Energy Poland Sp. z o.o.

Na dalszym etapie KSC bierze pod uwagę rozbudowę instalacji do 1 MW, a uruchomienie farmy fotowoltaicznej w Dobrzelinie ma pomóc KSC w zebraniu doświadczeń, które zostaną wykorzystane przy budowie instalacji PV w pozostałych czterech lokalizacjach.

Po przeprowadzonych analizach i wizytach studyjnych firma W4E Energia Odnawialna przedstawiła pozytywne rekomendacje dotyczące budowy instalacji fotowoltaicznych jeszcze dla cukrowni w Kluczewie, Krasnymstawie, Kruszwicy oraz Nakle.

REKLAMA

– Budowa instalacji fotowoltaicznej w Cukrowni Dobrzelin powinna zakończyć się w drugim kwartale 2021 r., tak byśmy mogli w pełni wykorzystać jej możliwości w sezonie letnim, zgodnie z naszymi założeniami. Na bazie doświadczeń z realizacji inwestycji w Dobrzelinie, zamierzamy systematycznie rozwijać projekt fotowoltaiczny w pozostałych naszych czterech oddziałach. Technologie fotowoltaiczne stale są rozwijane, ich koszt spada, dlatego na pewno będziemy z nich korzystać, by ograniczać koszty funkcjonowania cukrowni i jednocześnie niwelować wpływ na środowisko naturalne – wyjaśnia Tomasz Olenderek, członek zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. ds. Rozwoju, Innowacji i Logistyki.

Co ciekawe w Cukrowni Dobrzelin Krajowa Spółka Cukrowa S.A. w ramach projektu Biostrateg uruchomiła instalację do produkcji wodoru i metanu z melasy, a KSC bierze pod uwagę zasilanie procesów produkcji wodoru energią pochodzącą z PV.

– Cukrownia Dobrzelin staje się naszym centrum innowacyjnych, zielonych technologii. Dzięki dużemu potencjałowi posiadanych terenów można tam zbudować instalację fotowoltaiczną o optymalnej mocy, dostosowaną do potrzeb zakładu, nastawioną na oszczędności kosztów energii elektrycznej, zwłaszcza w okresie międzykampanijnym, czyli wiosenno-letnim, gdy nie pracuje nasza elektrociepłownia i korzystamy z energii elektrycznej kupowanej z zewnątrz – mówi Tomasz Olenderek.

 Farma fotowoltaiczna pozwoli nam nie tylko optymalizować koszty działalności, ale też daje szansę na dalszy rozwój czystych technologii. W Cukrowni Dobrzelin w ramach projektu Biostrateg powstała prototypowa instalacja doświadczalna do produkcji wodoru i metanu z melasu metodą mikrobiologiczną, którą również chcemy rozwijać. Instalacja fotowoltaiczna może dostarczać energię elektryczną na potrzeby produkcji wodoru z biomasy dodaje.

Ponadto KSC S.A. zajmuje się działalnością w innym sektorze związanym z zieloną energią poprzez swoją spółkę KSC Bioenergetyka, która działa w obszarze handlu pelletem i brykietem ze słomy zbożowej.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.