Ogromna farma PV w Wielkopolsce z umową przyłączeniową

Ogromna farma PV w Wielkopolsce z umową przyłączeniową
Jacek Rusiecki

Inwestor planujący budowę ogromnej elektrowni fotowoltaicznej w pobliżu Konina podpisał umowę z PSE, na podstawie której możliwe jest włączenie do sieci przesyłowej instalacji PV o mocy liczącej aż 200 MW.

Kilka miesięcy temu Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały o wydaniu warunków przyłączenia dla elektrowni fotowoltaicznej o mocy 150 MW, która jest szykowana przez spółkę Taon PV Sp. z o.o. z Poznania.

Jest to kolejny z dużych projektów w obszarze odnawialnych źródeł energii, który jest realizowany w Wielkopolsce w regionie, który do tej pory był kojarzony z odkrywkowymi kopalniami węgla. Instalacja ma zostać przyłączona do sieci przesyłowej w lokalizacji Pątnów.

REKLAMA

Wcześniej, pod koniec ubiegłego roku, PSE wydały warunki przyłączenia dla farmy fotowoltaicznej o mocy 200 MW, która ma zostać przyłączona do sieci w niedalekiej lokalizacji Adamów.

Teraz PSE informuje o podpisaniu umowy przyłączeniowej z inwestorem realizującym ten projekt – warszawską spółką Neo Solar Farms Sp. z o.o. związaną z grupą NeoInvestments, która przed rokiem ogłosiła plan budowy ogromnych farm fotowoltaicznych w regionie Konina.

Jak informował w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Jacek Rusiecki z NeoInvestments, na całą inwestycję składają się trzy etapy. Najbardziej zaawansowany miał być wówczas etap o mocy 200 MW. Drugi projekt miałby liczyć docelowo 250-300 MW, a trzeci 100-150 MW.

Więcej na temat tych inwestycji w wywiadzie z Jackiem Rusieckim z NeoInvestments: Odsłaniamy kulisy największego projektu w historii polskiej fotowoltaiki.

REKLAMA

Zgodnie z warunkami umowy termin przyłączenia farmy fotowoltaicznej o mocy 200 MW, którą ma wybudować Neo Solar Farms, mija z końcem października 2023 r.

Jeśli do tego czasu inwestorowi uda się sfinalizować projekt w zakładanej skali, wówczas powinna to być największa farma fotowoltaiczna w Polsce i jedna z największych w Europie.

Spółka do budowy elektrowni PV chce wykorzystać zdegradowane tereny znajdujące się w bliskiej odległości od kopalni odkrywkowej w Adamowie.

To nie jedyna inwestycja, dla której PSE wydały w ostatnim czasie warunki przyłączenia do sieci w lokalizacji Adamów. We wrześniu warunki uzyskała konwencjonalna jednostka o mocy 163,8 MW, której budowę planuje spółka K Green Japan Sp. z o.o.

W połowie ubiegłego roku warunki przyłączenia dla instalacji OZE o mocy 115 MW w lokalizacji Konin uzyskała od PSE grupa energetyczna ZE PAK kontrolowana przez Zygmunta Solorza.

Z kolei w połowie tego roku warunki przyłączenia do sieci przesyłowej w lokalizacji Pątnów uzyskała instalacja OZE o docelowej mocy 205 MW, którą chce wybudować spółka E&G Sp. z o.o ze Zduńskiej Woli.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.