Duńscy emeryci zarobią na polskim słońcu

Duńscy emeryci zarobią na polskim słońcu
Better Energy

Duński deweloper odnawialnych źródeł energii Better Energy i wywodzący się również z Danii fundusz emerytalny Industriens Pension podpisali umowę, której celem są wspólne inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne w Danii i Polsce.

Pierwszych pięć farm fotowoltaicznych, które obejmie współpraca Better Energy i Industriens Pension, już wytwarza energię, natomiast budowa kolejnych ma zostać sfinalizowana w latach 2021-22.

Obie firmy mają przeznaczyć na wspólne projekty w sumie 1,5 mld duńskich koron. Taki kapitał ma być wkładem własnym i umożliwi pozyskanie kredytów. Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na 4 mld DKK, czyli około 2,4 mld PLN.

REKLAMA

Każdy z podmiotów ma posiadać połowę udziałów w farmach PV, a odpowiedzialne za ich utrzymanie będzie Better Energy.

Łączna moc elektrowni fotowoltaicznych ma wynieść ponad 1 GW.  W tym około 3/4 rozwijanych wspólnie mocy ma powstać w Danii, a pozostała część w Polsce.

Duński deweloper podkreśla, że chodzi o inwestycje w farmy fotowoltaiczne realizowane bez rządowych subsydiów.

W rankingu największych europejskich deweloperów elektrowni fotowoltaicznych, który w sierpniu tego roku opublikowała firma Solarplaza, firma znalazła się na 39. miejscu z portfelem farm PV o mocy 269 MW.

REKLAMA

Obecnie Better Energy buduje m.in. największą elektrownię fotowoltaiczną w północnej części Europy, której moc wyniesie 200 MW. Inwestycja zostanie zrealizowana w gminie Holstebro położonej w północno-wschodniej części Danii.

W obliczu braku rzadowych gwarancji sprzedaży energii inwestor zabezpieczył część przyszłej sprzedaży energii dzięki umowie PPA zawartej z firmą Heartland z grupy Bestseller posiadającej takie marki odzieżowe jak Jack& Jones czy Vero Moda.

Duński deweloper jest już od dłuższego czasu aktywny na polskim rynku fotowoltaicznym, budując do końca 2018 r. w naszym kraju farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 10 MW, które znajdują się w lokalizacjach Brusy, Kaliska, Brodnica, Mikołajki, Zblewo, Morzeszczyn oraz Oleszno. Te inwestycje następnie zostały sprzedane.

Ponadto Better Energy w ubiegłym roku miał być w trakcie budowy w naszym kraju kolejnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 30 MW – tym razem w charakterze głównego wykonawcy.

W aukcji z grudnia 2019 roku duńska firma zabezpieczyła gwarancje sprzedaży energii w koszyku wiatrowo-fotowoltaicznym dla projektów o jednostkowej mocy ponad 1 MW. Better Energy uzyskał w tej aukcji 15-letnie gwarancje sprzedaży energii dla dwóch projektów PV o łącznej mocy 48 MW.

Duńczycy nie chcą na tym poprzestać. W ubiegłym roku Better Energy podawał, że zwiększył powierzchnię terenów zabezpieczonych pod budowę elektrowni fotowoltaicznych w Polsce do 700 hektarów, a portfolio rozwijanych u nas projektów wzrosło wówczas do 650 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.