Dominacja paneli monokrystalicznych na polskim rynku PV

Dominacja paneli monokrystalicznych na polskim rynku PV
FuturaSun

Najnowszy raport na temat polskiego rynku fotowoltaicznego, który został opracowany przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV, pokazuje rosnącą dominację modułów fotowoltaicznych wykonanych w technologii monokrystalicznej. SBF Polska PV dostarcza też dane na temat stosowanych na naszym rynku falowników.

W najnowszej edycji raportu podsumowującego sytuację na polskim rynku fotowoltaicznym w pierwszej połowie 2020 roku Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV pokazuje liczby świadczące o świetnej kondycji naszego rynku PV – zwłaszcza w segmencie najmniejszych mikroinstalacji o jednostkowej mocy do 50 kW.

W I półroczu 2020 r. w Polsce do sieci zostało podłączonych w sumie aż 112 420 mikrointalacji fotowoltaicznych, a ich moc sięgnęła 774,1 MW. Taki wolumen był wyższy o 13 proc. od liczby mikroinstalacji, które przybyły w naszym kraju w całym ubiegłym roku.

REKLAMA

W efekcie na koniec czerwca 2020 r. mieliśmy w Polsce już ponad 274,4 tys. mikroinstalacji o mocy około 1,81 GW. 

Do tego w pierwszym półroczu powstały w naszym kraju większe instalacje fotowoltaiczne, niezaliczane do grupy mikroinstalacji, o łącznej mocy 244 MW w stosunku do 128,7 MW w całym 2019 r.

SBF Polska PV szacuje wzrost liczby mikroinstalacji w całym 2020 roku na około 213 tys. o mocy 1470 MW. Do tego w większych systemach fotowoltaicznych ma przybyć około 463 MW.

Z raportu dowiadujemy się jednocześnie, jak bardzo w pierwszym półroczu br. nasz rynek fotowoltaiczny zdominowała technologia monokrystalicznych modułów PV.

O ile w poprzednich latach na globalnym rynku PV dominującą technologią modułów była technologia polikrystaliczna, o tyle w ostatnim czasie możemy obserwować błyskawiczny wzrost znaczenia technologii monokrystalicznej – i nasz rynek PV nie jest tutaj wyjątkiem, co potwierdzają najnowsze liczby od SBF Polska PV.

REKLAMA

Stowarzyszenie podaje, że w pierwszym półroczu 2020 r. moduły monokrystaliczne stanowiły aż 94,4 proc. kupowanych w naszym kraju modułów PV. Pozostały udział na poziomie 5,6 proc. przypadł technologii polikrystalicznej.

W 2019 r. udział technologii monokrystalicznej wynosił 79 proc., a polikrystalicznej 21 proc.

Jak czytamy w raporcie, w 2020 r. wzrosło zainteresowanie modułami z ogniwami ciętymi na pół (Half-cut). Udział sprzedaży takich modułów w polskim rynku PV w pierwszej połowie br. wyniósł w całkowitej sprzedaży modułów aż 75,5 proc. w porównaniu do 28 proc. w 2019 r.

Jednocześnie SBF Polska PV odnotowuje pojawienie się na naszym rynku zyskujących coraz większą popularność w globalnym sektorze PV modułów dwustronnych (bifacial). W pierwszym półroczu 2020 r. udział dwustronnych modułów wyniósł jednak na razie jeszcze tylko 0,3 proc. ogólnej sprzedaży w Polsce.  

W swoim najnowszym raporcie SBF Polska PV informuje również o dominacji na polskim rynku trójfazowych falowników fotowoltaicznych. Ich rynkowy udział w pierwszej połowie br. wyniósł 93,7 proc., a jednofazowych niewiele ponad 6,2 proc.

W całym 2019 r. udział falowników trójfazowych sięgał 91 proc., a 9 proc. stanowiła sprzedaż urządzeń jednofazowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.