ReneSola sprzedaje kolejne farmy fotowoltaiczne w Polsce

ReneSola sprzedaje kolejne farmy fotowoltaiczne w Polsce
ReneSola

Chiński deweloper ogłosił sprzedaż kolejnych farm fotowoltaicznych, które zbudował w naszym kraju. Tym razem chodzi o pakiet projektów o mocy 16 MW, których właścicielem stanie się fundusz Modus Asset Management z litewskiej grupy Modus.

Transakcja między ReneSola Power i Modus Asset Management obejmuje 16 wybudowanych w naszym kraju elektrowni fotowoltaicznych o jednostkowej mocy nieprzekraczającej 1 MW. Wszystkie mają posiadać 15-letnie gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

Z informacji przekazanej przez chińską firmę wynika, że wszystkie farmy PV zostały wykonane na modułach dwustronnych.

REKLAMA

ReneSola Power rozwija projekty fotowoltaiczne w Polsce od kilku lat, od początku uczestnicząc skutecznie w aukcjach dla OZE.

W pierwszej aukcji, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w grudniu 2016 roku, ReneSoli udało się zabezpieczyć prawa do sprzedaży energii po najwyższej cenie z ofert, które wówczas zakwalifikowano do wsparcia. Zaoferowana cena wyniosła 408,8 zł/MWh.

ReneSola wybudowała w Polsce farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 55 MW, które w ubiegłym roku sprzedano szkockiemu funduszowi inwestycyjnemu Aberdeen Standard Investment i w zakresie których za utrzymanie i pracę będzie nadal odpowiadać ReneSola.

REKLAMA

Każdy z tych projektów posiada moc do 1 MW i jest objęty przyznanymi na 15 lat gwarancjami sprzedaży energii w ramach systemu aukcyjnego.

Z kolei w 2020 roku zakup rozwijanych przez ReneSolę projektów farm fotowoltaicznych o mocy 13 MW ogłosiło Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe „Mosty”. Transakcja objęła 13 z 26 projektów farm PV o jednostkowej mocy do 1 MW, dla których ReneSola zabezpieczyła wsparcie w aukcji przeprowadzonej w 2018 roku.

W komunikacie na temat najnowszej transakcji z Modus Asset Management Josef Kastner, CEO ReneSola Power na Europę, zapewnia, że reprezentowana przez niego firma chce kontynuować działalność w naszym regionie, rozwijając kolejne projekty PV.

Dalsze zaangażowanie na polskim rynku fotowoltaicznym potwierdza też Modus Asset Management. Litewska firma deklaruje cel zbudowania w naszym kraju portfela farm PV o łącznej mocy przekraczającej 100 MW, które zostaną objęte gwarancjami sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

– Rozpoczęliśmy proces aktywnego inwestowania w połowie 2020 roku. Od tej pory zdążyliśmy już sfinalizować kilka przejęć i zbudować wartościowe partnerstwa z najlepszymi deweloperami energii słonecznej w regionie. Bardzo się cieszę, że osiągnęliśmy porozumienie z firmą ReneSola Power, dobrze znanym i szanowanym deweloperem, w kwestii zakupu portfelu gotowych do wybudowania projektów fotowoltaicznych w Polsce o mocy 16 MW. Mamy ambitne plany inwestycyjne w ramach polskiego sektora energii słonecznej i z wielką chęcią współpracujemy z deweloperami, wspieramy lokalny ekosystem i transformację energetyczną w kierunku czystej energii – mówi Povilas Pečiulis, prezes zarządu Modus Asset Management.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.