We wrocławskim MPK fotowoltaika zwróci się po 8 latach

We wrocławskim MPK fotowoltaika zwróci się po 8 latach
MPK we Wrocławiu

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji z Wrocławia poszło w ślady innych operatorów transportu miejskiego w Polsce, którzy zdecydowali się na montaż fotowoltaiki. Na dachu zajezdni wrocławskiego MPK przy ul. Obornickiej powstała instalacja fotowoltaiczna złożona ze 135 paneli PV.

System fotowoltaiczny powstał na hali obsługi autobusów, które skończyły kursowanie. Znajduje się w niej również automatyczna myjnia. Obiekt konsumuje w skali roku około 101 MWh energii elektrycznej.

Według prognozy MPK, instalacja fotowoltaiczna pokryje połowę tego zapotrzebowania, co pozwoli zaoszczędzić w skali roku 30 tysięcy złotych.

REKLAMA

– Każdy nasz pracownik będzie mógł na bieżąco obserwować efekty, jakie daje ta inwestycja, To dzięki specjalnemu wyświetlaczowi, który został zainstalowany w hali. Odlicza on m.in. zaoszczędzone pieniądze oraz pokazuje, ile dwutlenku węgla i pyłów nie wyemitowaliśmy do atmosfery – mówi prezes MPK we Wrocławiu Krzysztof Balawejder.

Wrocławskie MPK podaje, że inwestycja kosztowała ponad 200 tys. złotych i powinna zwrócić się w okresie 8 lat.

Spółka zapowiada jednocześnie, że w kolejnych latach uruchomi podobne instalacje na dachach innych swoich obiektów.

REKLAMA

Z czasem zapotrzebowanie na energię u wrocławskiego przewoźnika powinno zwiększyć włączenie do floty pierwszych elektrycznych autobusów.

Póki co MPK we Wrocławiu modernizuje swoją flotę, wymieniając 60 najstarszych autobusów na nowsze i bardziej ekologiczne, spełniające normy spalania EURO6, a także kupując nowe tramwaje.

Spółka deklaruje jednak również przygotowania do zakupu autobusów elektrycznych, które póki co we Wrocławiu można zobaczyć jedynie na parkingach mieszczącej się w tym mieście fabryki autobusów Volvo.

W tym celu przewoźnik ma starać się o pieniądze z Krajowego Plan Odbudowy oraz Regionalnego Programu Operacyjnego 2021-2027.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.