Duńczycy wybrali wykonawcę elektrowni fotowoltaicznych w Polsce

Duńczycy wybrali wykonawcę elektrowni fotowoltaicznych w Polsce
Greencells Group

Jeden z kilku duńskich deweloperów działających na naszym rynku fotowoltaicznym, Nordic Solar, wybrał generalnego wykonawcę sporego portfela farm fotowoltaicznych, które zostaną zrealizowane w Polsce.

Obecnie Nordic Solar Energy A/S posiada w swoim portfelu farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 156 MW, które są zlokalizowane w dziewięciu krajach Unii Europejskiej. Część znajduje się w Polsce.

Pierwszą inwestycją Nordic Solar na naszym rynku był zakup farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 10 MW, na co składały się projekty o jednostkowej mocy 1 MW – w tym 4 farmy PV w gminie Dobrcz w woj. kujawsko-pomorskim, a także 6 w gminie Olsztynek w woj. zachodniopomorskim. W tych projektach wykorzystano panele fotowoltaiczne BYD P6C-30 oraz falowniki Huawei SUN2000-36KTL. Za budowę odpowiadały firmy PBDI S.A. oraz ELWAR Sp. z.o.o.

REKLAMA

Te farmy fotowoltaiczne zostały podłączone do sieci wiosną 2018 roku i posiadają gwarancje rozliczeń sprzedawanej energii w systemie aukcyjnym. Te farmy fotowoltaiczne Duńczycy kupili od dewelopera Chatteris Investments.

Duński deweloper wcześniej w tym roku zabezpieczył finansowanie dla kolejnych farm fotowoltaicznych w Polsce.

REKLAMA

mBank informował, że sfinansuje budowę w sumie 54 farm fotowoltaicznych należących do spółek z grupy Nordic Solar.

Teraz duński deweloper wybrał generalnego wykonawcę w formule EPC dla projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 38,5 MW, które powstaną w naszym kraju. O kontrakcie na budowę tych farm PV poinformowała niemiecka grupa Greencells.

W opublikowanym niedawno rankingu największych europejskich deweloperów farm fotowoltaicznych pod względem mocy w sfinalizowanych projektach, autorstwa analityków firmy Solarplaza, Nordic Solar został sklasyfikowany na miejscu 46. Duńczycy wybudowali do czasu wykonania rankingu farmy PV o mocy 153 MW.

Firma informuje na swojej stronie internetowej, że celem prowadzonych przez nią inwestycji jest zwrot na poziomie co najmniej 6 proc., wliczając koszty finansowania, a obecnie osiągany IRR w zakresie przeprowadzonych inwestycji ma wynosić przeciętnie 6,5 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.