Nowa technologia zastąpi PERC i podniesie sprawność ogniw fotowoltaicznych

Nowa technologia zastąpi PERC i podniesie sprawność ogniw fotowoltaicznych
Jolywood

Chiński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych Jolywood pochwalił się postępami w rozwoju ogniw monokrystalicznych, których parametry poprawia zastosowanie technologii określanej jako TOPCon. Jolywood zapewnia, że ta technologia będzie następcą obecnie wykorzystywanej powszechnie przez producentów ogniw technologii PERC.

Jolywood przekazał, że opracowane przez niego ogniwa wykorzystujące technologię TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact) osiągną w seryjnej produkcji sprawność na poziomie 24,5 proc.

Poprawa parametrów ogniw ma być możliwa dzięki zastosowaniu autorskiej technologii produkcji określanej jako POPAID (Plasma Oxidation and Plasma Assisted in-situ Doping) – zapewniającej nie tylko lepszą sprawność, ale także ograniczającej koszty dzięki skróceniu procesu produkcyjnego.

REKLAMA

W nowej technologii ogniw określanej jako J-TOPCon 2.0 chiński producent miał zmniejszyć o trzy liczbę etapów produkcji w porównaniu do ogniw J-TOPCon 1.0, dzięki zastosowaniu POPAID.

Jolywood zapewnia, że stosowane powszechnie przez producentów ogniwa bazujące na technologii PERC, której komercjalizacja pozwoliła wcześniej podnieść sprawność ogniw, zostaną wkrótce zastąpione właśnie przez TOPcon jako kolejną technologię, która zwiększy sprawność przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną.

Podczas jednej z ostatnich konferencji chińskiego przemysłu fotowoltaicznego dr Zhifeng Liu z Jolywood zapewniał, że to właśnie postęp jeśli chodzi o sprawność ogniw w najbliższej przyszłości będzie głównym czynnikiem obniżającym koszty produkcji energii słonecznej.

– Technologia ogniw fotowoltaicznych staje się coraz  bardziej dojrzała, natomiast dalsza redukcja kosztów krzemu, szkła i pozostałych komponentów staje się trudna. W przyszłości redukcja kosztu LCOE jeśli chodzi o energię słoneczną będzie zależeć od wzrostu sprawności ogniw. Bazując na aktualnych kosztach, wzrost sprawności o 1 pkt proc. zredukuje koszt o 2,82 centa/kWh – ocenił przedstawiciel Jolywood.

Dodatkową zaletą TOPCon w porównaniu do PERC ma być wolniesza degradacja początkowej sprawności ogniw. 

– Porównując ogniwa PERC, technologia TOPCon ma większy potencjał jeśli chodzi o sprawność i stabilność. Problemem PERC są zawsze efekty LID i LeTiD, natomiast w przypadku TOPCOn nie ma ryzyka tych efektów dzięki cechom ogniw c-Si typu N. Co więcej, granica sprawności ogniw TOPCon to około 28,7 proc., co jest dużo lepszym wynikiem niż 25 proc. w przypadku PERC i 27,5 proc. jeśli chodzi o ogniwa HJT. To już bardzo blisko limitu ogniw c-Si wynoszącego 29,43 proc. Właśnie dlatego TOPCon ma obecnie największy potencjał rozwojowy – ocenił dr Zhifeng Liu.

Jolywood podkreśla w komunikacie, że pozytywną ocenę co do przyszłości ogniw TOPCon jako alternatywy dla PERC podzielają przedstawiciele innych chińskich producentów, takich jak Trina Solar czy Jinko Solar.

Ostatni z tych producentów chwalił się w lipcu tego roku osiągnięciem sprawności na poziomie 24,79 proc. na pełnowymiarowym ogniwie TOPCon w rozmiarze 267,72 cm2.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Jolywood zaznacza, że jeszcze większe możliwości jeśli chodzi o sprawności ogniw fotowoltaicznych w przyszłości da technologia łącząca warstwy krzemową i perowskitową, która ma umożliwić przekroczenie bariery 30 proc.

Wcześniej w tym roku analitycy amerykańskiej firmy Wood Mackenzie ocenili, że z uwagi na wyższe koszty produkcji moduły bazujące na ogniwach TOPCon na razie nie pozwalają jeszcze obniżyć LCOE bardziej niż jest to możliwe w przypadku wykorzystania modułów bazujących na ogniwach PERC.

Aby ich zastosowanie realnie obniżyło koszty produkcji energii słonecznej, według analityków Wood Mackenzie moduły TOPCon powinny posiadać moce wyższe przeciętnie o 40 W niż moduły PERC lub ich cena powinna spaść o 6 proc.

Wood Mackenzie podkreślił jednak, że dzięki dalszym postępom w rozwoju tej technologii i obniżeniu kosztów, moduły bazujące na ogniwach TOPCon mogą z czasem zdobyć istotny udział w rynku PV.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.