Polenergia uzyskała wsparcie dla 29 farm fotowoltaicznych

Polenergia uzyskała wsparcie dla 29 farm fotowoltaicznych
Jinko Solar

W dwóch tegorocznych aukcjach wiatrowo-fotowoltaicznych Polenergia S.A.  zapewniła sobie 15-letnie gwarancje sprzedaży energii dla projektu farmy wiatrowej Piekło o mocy 13 MW oraz projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 29 MW.

Farma Wiatrowa Piekło o mocy 13 MW, która uzyskała wsparcie w wyniku aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w dniu 26 listopada br.,będzie zlokalizowana na terenie wielkopolskich gmin Międzychód i Kwilcz. Składać się będzie z maksymalnie 6 turbin, a roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie około 40 GWh. Odpowiada to rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną 20 tysięcy gospodarstw domowych.

Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na czwarty kwartał przyszłego roku, a ich ukończenie przewidywane jest w drugim kwartale 2023 roku.

REKLAMA

Z kolei w aukcji dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o mocy do 1 MW, którą URE przeprowadził w dniu 8 grudnia, Polenergia zabezpieczyła gwarancje sprzedaży energii dla kolejnych farm fotowoltaicznych, które postawi w gminie Sulechów w województwie lubuskim.

To tam rok temu spółka uruchomiła swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną Sulechów I o mocy 8 MWp. Teraz na terenie tej gminy powstaną kolejne dwa projekty Sulechów II oraz Sulechów III, składające się z 22 instalacji PV o łącznej mocy 22 MWp. Trzeci projekt przygotowany do realizacji to farma fotowoltaiczna Buk I położona na terenie Gminy Buk. Składać się będzie z 7 instalacji PV o mocy 7 MWp.

REKLAMA

Łączna moc nowych farm fotowoltaicznych Polenergii, które wygrały grudniową aukcję, wynosi 29 MWp. Planowana roczna produkcja to blisko 32 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 16 tysięcy rodzin. Czas pracy instalacji szacowany jest na 30 lat, co odpowiada skumulowanej produkcji na poziomie około 880 GWh.

Harmonogram realizacji projektu Sulechów II przewiduje oddanie go do użytku w czwartym kwartale 2021 roku. Projekty Sulechów III oraz Buk I zostaną ukończone w pierwszym kwartale 2022 roku.

Obecnie Polenergia jest w trakcie budowy trzech farm wiatrowych, które wygrały ubiegłoroczną aukcję OZE. Największy z nich i zarazem jeden z największych w Polsce to farma wiatrowa Dębsk o mocy 121 MW, której ukończenie planowane jest w połowie 2022 roku. W pierwszej połowie przyszłego roku ukończona zostanie farma wiatrowa Szymankowo o mocy 38 MW, natomiast farma wiatrowa Kostomłoty o mocy 27 MW zostanie oddana do użytkowania w trzecim kwartale 2022 roku.

Strategicznym projektem realizowanym przez Polenergię jest prowadzona we współpracy z norweskim Equinor budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o docelowej, łącznej mocy 3000 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.