Pierwsza farma fotowoltaiczna Taurona rozpoczęła pracę

Pierwsza farma fotowoltaiczna Taurona rozpoczęła pracę
Tauron

Tauron zakończył budowę farmy fotowoltaicznej w Jaworznie. To pierwsza inwestycja, która powstała w ramach programu budowy instalacji PV na terenach poprzemysłowych należących do Grupy.

Na własnych terenach Tauron chce zbudować farmy fotowoltaiczne o mocy 150 MWp, natomiast zgodnie założeniami do 2025 roku koncern energetyczny ma dysponować farmami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 300 MWp.

Pierwsza tego rodzaju inwestycja – o mocy 5 MWp – została właśnie oddana do użytku w Jaworznie, w miejscu, w którym znajdował się blok Elektrowni Jaworzno I. Przed rozpoczęciem właściwej budowy w celu przygotowania terenu pod instalację usunięto znajdujące się na działce pozostałości po wyburzonej jednostce i wyrównano teren.

REKLAMA

Budowa farmy fotowoltaicznej rozpoczęła się w lipcu br., gdy na przygotowany plac wjechały maszyny oraz sprzęt i rozpoczęto prace związane z montażem betonowych stóp fundamentowych oraz konstrukcji wsporczych. Montaż ponad 12 tysięcy modułów fotowoltaicznych rozpoczął się w październiku i trwał niecałe trzy tygodnie. Wykonano również prace elektryczne takie jak dostawa oraz montaż stacji średniego napięcia i trzech stacji kontenerowych, a także ułożono kable średniego napięcia.

Spodziewana roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie ponad 5 tys. MWh. Oznacza to, że uruchomiona farma fotowoltaiczna pozwoli na zmniejszenie emisji CO2 o około 4,9 ton rocznie, a wygenerowana przez nią energia elektryczna będzie odpowiadać zapotrzebowaniu ponad 2 tys. gospodarstw domowych.

Inwestycja powstała dzięki zaangażowaniu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i podpisanej umowie pożyczki preferencyjnej w wysokości 75,46 proc. kosztów kwalifikowanych z możliwością umorzenia do 3 mln zł.

Po spełnieniu wymogów zgodnych z podpisaną umową umorzona kwota zostanie wykorzystana na wykonanie kolejnego zadania inwestycyjnego planowanego przez Tauron Wytwarzanie.

REKLAMA

Farmę fotowoltaiczną w Jaworznie zbudowało konsorcjum spółek Tauron Serwis i Tauron Nowe Technologie, które wygrało przetarg na realizację tego przedsięwzięcia.

Program Tauron PV zakłada budowę instalacji fotowoltaicznych na terenach Grupy Tauron. Inwestycje są rozwijane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji wskutek długotrwałej działalności przemysłowej – są to głównie tereny po byłych elektrowniach czy składowiskach odpadów paleniskowych.

Jak podkreśla Tauron, dzięki programowi tym miejscom będzie można przywrócić ponownie funkcje gospodarcze związane z energetyką.

Tauron jest ponadto w trakcie realizacji kolejnych projektów fotowoltaicznych, które są zlokalizowane w woj. zachodniopomorskim – Choszczno I i Choszczno II – w ramach których powstanie 14 farm PV o łącznej mocy 14 MW.

Przyłączenie i rozruch farmy fotowoltaicznej Choszczno I planowane jest już do końca tego roku, a obecnie trwają prace nad wyborem generalnego wykonawcy w projekcie Choszczno II, który zgodnie z harmonogramem powinien rozpocząć działania w lutym 2021 r. Dla wszystkich 8 nowych instalacji przygotowana została kompletna dokumentacja projektowa wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. Zakończenie inwestycji w drugim etapie planowane jest na grudzień 2021 r.

Inwestycje w energetykę odnawialną mają być podstawą osiągnięcia założeń strategii Taurona, tzw. Zielonego Zwrotu, w perspektywie 2030 roku. Do tego czasu Tauron planuje wytwarzać ponad 65 proc. energii ze źródeł odnawialnych, ograniczając emisyjność o połowę.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.