CPV – nowa technologia w fotowoltaice

CPV - nowa technologia w fotowoltaice
SolFocus press

W energetyce słonecznej coraz intensywniej rozwija się nowa technologia CPV bazująca na skupianiu promieni słonecznych na ogniwach fotowoltaicznych. {więcej}

CPV (Concentrated Photovoltaics) to stosunkowo nowa, ale intensywnie rozwijająca się branża energetyki słonecznej. CPV bazuje, podobnie jak inna technolgia solarna – tzw. CSP, na skupianiu promieni słonecznych na absorberze, którym w tym wypadku nie jest jednak ciecz – tak jak w systemach CSP – a ogniwo fotowoltaiczne.

REKLAMA

Jak do tej pory przemysł CPV rozwija się przede wszystkim w USA, Meksyku, Australii i Hiszpanii, a potencjał funkcjonujących elektrowni CPV to około 33 MW, podczas gdy jeszcze w 2009 roku było to zaledwie 1 MW. Liczby te nie robią wrażenia, jednak kolejne 700 MW projektów jest już w trakcie realizacji.

REKLAMA

Zaletą technologii CPV w porównaniu do tradycyjnej fotowoltaiki jest większa efektywność konwersji sięgająca nawet 40%, analitycy wskazują jednak na przewagę „płaskiej” fotowoltaiki w obliczu szybkiego spadku cen paneli fotowoltaicznych. Niemniej jednak, w perspektywie dekady CPV ma osiągnąć przewagę kosztową nad tradycyjną fotowoltaiką.

Zdaniem GTM Research, koszt produkcji energii w systemach CPV w 2020 roku ma osiągnąć poziom 0,07 dol./kWh, podczas gdy przeciętny koszt produkcji 1 kWh w systemach złożonych z paneli polikrystalicznych ma wynosić wówczas 0,09 dol.