Deweloper elektrowni fotowoltaicznych zadebiutował na GPW

Deweloper elektrowni fotowoltaicznych zadebiutował na GPW
Georg Hotar

Zajmująca się budową i utrzymaniem elektrowni fotowoltaicznych spółka Photon Energy zadebiutowała dzisiaj na regulowanych rynkach giełd w Warszawie i Pradze.

Przed wejściem na rynki regulowane akcje Photon Energy były notowane na rynkach nieregulowanych NewConnect w Warszawie i Free Market w Pradze.

Kolejnym krokiem, mającym umożliwić dywersyfikację bazy inwestorów i zwiększenie płynności obrotów, jest przejście na główne parkiety polskiej i czeskiej giełdy.

REKLAMA

Dopuszczenie akcji Photon Energy do notowań i obrotu na rynku regulowanym giełd w Warszawie
i Pradze nastąpiło po niedawnym zatwierdzeniu prospektu emisyjnego spółki przez holenderskiego regulatora Autoriteit Financiële Markten, zezwalającego na transfer akcji z nieregulowanych rynków akcji NewConnect w Polsce i Free Market w Czechach na rynki regulowane tych giełd. Zmiana rynku notowań nie wiąże się z emisją nowych akcji.

– Przejście na główne rynki giełd w Warszawie i Pradze jest istotnym elementem zwiększenia płynności notowań i daje możliwość szerszemu gronu inwestorów instytucjonalnych do inwestycji w spółkę będącą częścią światowego zwrotu w kierunku odnawialnej energii i oferującej technologie oczyszczania wody. Posiadając 12-letnie doświadczenie, cieszymy się, że możemy kontynuować dynamiczny wzrost w sektorze odnawialnych źródeł energii, rozwiązaniach zapewniających czystą wodę, ale także jako spółka – komentuje Georg Hotar, CEO Photon Energy.

Photon podkreśla w komunikacie, że warszawska GPW jest największą giełdą papierów wartościowych w Europie Środkowo-Wschodniej i organizuje obrót na jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków kapitałowych w Europie. Z kolei Giełda Papierów Wartościowych w Pradze (PSE) jest największym i najstarszym organizatorem rynku papierów wartościowych w Czechach.

Od powstania w 2008 r. firma Photon Energy zbudowała i oddała do użytku na dwóch kontynentach elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 100 MWp, z czego 74,7 MWp należy do jej portfela własnego. Obecnie spółka opracowuje projekty zakładające osiągnięcie mocy 594,6 MWp w Australii – z czego 580 MWp we współpracy z producentem paneli fotowoltaicznych i deweloperem Canadian Solar, a ponadto 97,4 MWp w Rumunii, 96,6 MWp na Węgrzech oraz 4,6 MWp w Polsce.

REKLAMA

Jednostka O&M firmy Photon Energy zapewnia obsługę i utrzymanie ruchu instalacji na całym świecie o łącznej mocy ponad 300 MWp.

Dodatkowo spółka zależna Photon Water Technology opracowuje systemy oczyszczania i uzdatniania wody. Photon Energy ma swoją główną siedzibę w Amsterdamie oraz posiada liczne oddziały w Europie i Australii.

W ostatnim raportowanym, trzecim kwartale 2020 r. Photon Energy wypracował 8,965 mln EUR przychodów ze sprzedaży, podczas gdy wcześniejszy kwartał spółka zakończyła przychodami na poziomie 8,88 mln EUR.

W tym okresie przychody z produkcji energii w ramach portfela elektrowni własnych wzrosły rok do roku o 19 proc., do 5,896 mln EUR, co – jak tłumaczy firma – zrekompensowało spadek hurtowej sprzedaży technologii oraz wzrost kosztów operacyjnych.

W efekcie zysk EBITDA zwiększył się rok do roku o 22 proc., do 3,766 mln EUR, a zysk EBIT o 48,1 proc. rok do roku, do 1,087 mln EUR. Wcześniejszy kwartał spółka zakończyła wynikiem EBITDA na poziomie 4,03 mln euro.

Natomiast zysk w trzecim kwartale 2020 roku wyniósł 4,304 mln euro w stosunku do 1,18 mln euro kwartał wcześniej oraz 3,189 mln euro w analogicznym okresie przed rokiem.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.