Stilo Energy podsumowuje sprzedaż mikroinstalacji PV w 2020 r.

Stilo Energy podsumowuje sprzedaż mikroinstalacji PV w 2020 r.
Stilo Energy

W 2020 roku Stilo Energy sprzedało ponad 4 tysiące instalacji fotowoltaicznych o mocy ponad 22,5 MW. Oznacza to ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do wyniku za 2019 rok, kiedy wykonano 1,8 tys. instalacji PV o mocy 11 MW.

Spółka podawała, że w okresie 12 miesięcy do 30 września 2020 r. osiągnęła 113 mln zł przychodów, co oznaczało wzrost o 3,2 razy w porównaniu do sprzedaży z analogicznego okresu 2019 roku. Wypracowana w tym czasie EBITDA przekroczyła 1 mln zł.

Firma z Trójmiasta podkreśla, że 2020 był dla niej przełomowym rokiem także ze względu na przygotowania do kolejnego kroku w rozwoju, jakim jest wejście na giełdę NewConnect. W przeprowadzonej niedawno ofercie publicznej akcji Stilo Energy pozyskało środki w wysokości ponad 9 mln zł. Nowe akcje mają stanowić 11,2 proc. w kapitale zakładowym Stilo Energy S.A.

REKLAMA

Docelowo Stilo Energy planuje przeniesienie notowań na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych.

W 2020 roku Stilo Energy doszło do 500 systemów fotowoltaicznych montowanych miesięcznie, których przeciętna moc wynosiła 5,7 kW.

Część z tych instalacji realizowano z dofinansowaniem z rządowego programu Mój Prąd. Stilo Energy złożyło w tym programie w imieniu swoich klientów 1042 wnioski o dotacje w łącznej wysokości 5,21 mln zł. 

Jako pierwsza polska firma z branży fotowoltaicznej, Stilo Energy dołączyło do SunSpec Alliance, globalnego zrzeszenia dążącego do stworzenia powszechnych standardów technicznych dla elektrowni słonecznych i inteligentnych sieci rozproszonych.

REKLAMA

Również w ubiegłym roku Stilo Energy zostało głównym partnerem producenta mikrofalowników APsystems. 

Firma podpisała ponadto umowę z producentem domów prefabrykowanych Sendom, która obejmuje dostarczenie w standardzie instalacji fotowoltaicznej do 350 domów, o łącznej mocy 3 MW.

Stilo Energy podkreśla w komentarzu na temat efektów działalności w 2020 roku, że mają one odzwierciedlenie w ogólnej sytuacji na polskim rynku fotowoltaiki, który przekroczył prognozy na ubiegły rok. Według szacunków Agencji Rynku Energii zakładano, że instalacje fotowoltaiczne w Polsce na zakończenie 2020 roku osiągną moc 2 GW, przy czym finalnie osiągnęły one niemal dwukrotnie większą moc. 

Według firmy, tak szybkie wzrosty pozwalają z kolei założyć, że za kolejne 12 miesięcy moc systemów PV w Polsce sięgnie ok. 6-9 GW.

– W tym trudnym roku udało się nam osiągnąć planowane cele. Z jednej strony konieczne było przystosowanie się do nowej sytuacji, związanej z pandemią, z drugiej prowadziliśmy i prowadzimy intensywne przygotowania do wejścia na giełdę –  mówi Wioleta Wardak ze Stilo Energy.

– To, co jednak najbardziej istotne z nadrzędnego punktu naszej działalności, to fakt, że Polacy złapali ekologicznego bakcyla. Z tej drogi nie ma już odwrotu. Wierzę, że w ciągu kilku najbliższych lat fotowoltaika stanie się jednym z głównych źródeł zasilania, a rok 2020 zapamiętamy jako przełomowy w tym obszarze komentuje Wioleta Wardak.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.