Na dachach spółdzielni mieszkaniowej powstanie 1,2 MW

Na dachach spółdzielni mieszkaniowej powstanie 1,2 MW
ABB

Spółdzielnia mieszkaniowa z Gorzowa Wielkopolskiego pozyskała unijną dotację, dzięki której na dachach zarządzanych przez nią budynków powstaną instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,2 MW. Tym samym gorzowska spółdzielnia stanie się największym w kraju producentem energii słonecznej wśród tego rodzaju podmiotów.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Górczyn z Gorzowa Wielkopolskiego wystartowała w konkursie o unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego i otrzymała ponad 3 mln zł na budowę instalacji fotowoltaicznych.

Spółdzielnia zarządza prawie 250 budynkami, w których mieści się niemal 9 tys. lokali mieszkalnych.

REKLAMA

Na realizacji projektu mają zyskać wszyscy członkowie spółdzielni. Fotowoltaika zasili części wspólne budynków, co przełoży się na niższe opłaty dla mieszkańców.

Według szacunków zarządu SM Górczyn, biorąc pod uwagę obecne ceny energii elektrycznej, własna produkcja energii pozwoli zaoszczędzić około 600-700 tys. zł.

To spora instalacja i bardzo ciekawy projekt, swego rodzaju przetarcie szlaku oraz pokazanie dobrego przykładu innym spółdzielniom mieszkaniowym, że mogą pozyskiwać środki unijne i efektywnie je wykorzystywać – komentuje Marcin Jabłoński, członek zarządu woj. lubuskiego.

REKLAMA

Prace związane z inwestycją gorzowska spółdzielnia rozpocznie jeszcze w tym roku i zakończy je w 2022 r. Całkowity koszt projektu to około 7 mln zł.

– O pieniądze na OZE w konkursie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego mogły się starać podmioty z całego województwa. Gospodarka niskoemisyjna to działanie, które w ostatnim czasie kosztowało nas bardzo dużo pracy, ujmując szerszy kontekst. Sam konkurs cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Zgłoszono bardzo dużo projektów. Udało się zwiększyć początkowo zaplanowaną kwotę, dzięki czemu sporo wniosków otrzymało dofinansowanie. Pojawiały się pomysły na zadania o różnej skali – dodaje Marcin Jabłoński.

Po sfinalizowaniu prac spółdzielnia mieszkaniowa z Gorzowa Wielkopolskiego stanie się największym w kraju producentem energii z fotowoltaiki wśród tego rodzaju podmiotów.

Na razie liderem pozostaje Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe. Na dachach zarządzanych przez nią bloków działa 35 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 739 kW.

Inwestycja wykonana kilka lat temu we Wrocławiu kosztowała 4,2 mln zł i została w całości sfinansowana z programu Prosument, który realizował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z wojewódzkimi funduszami. W tym 1,7 mln zł stanowiła bezzwrotna dotacja, a pozostałą część pokryła preferencyjna pożyczka, której spłatę rozłożono na 8-9 lat. Warunki programu Prosument sprawiły, że nie był wymagany wkład własny.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.