W nowej edycji Mojego Prądu premiowana będzie fotowoltaika z dodatkowymi urządzeniami

W nowej edycji Mojego Prądu premiowana będzie fotowoltaika z dodatkowymi urządzeniami
Soltech Energy

Szczegóły dotyczące planowanego na 2021 rok naboru wniosków o dotacje w programie Mój Prąd mieliśmy poznać, według zapowiedzi urzędników Ministerstwa Klimatu, w ubiegłym miesiącu. Tak się jednak nie stało i na razie nadal z pewnych informacji co do nowej edycji Mojego Prądu jest tylko to, że taka zostanie uruchomiona. Co z wnioskami złożonymi na koniec prowadzonego w ubiegłym roku naboru, dla których nie wystarczy pieniędzy w podstawowej alokacji?

Prowadzony w 2020 roku drugi nabór wniosków o dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne w programie Mój Prąd cieszył się ogromną popularnością. W efekcie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej musiał zakończyć przyjmowanie wniosków szybciej niż planował – mimo zwiększenia budżetu programu o 100 mln zł – do kwoty 1,1 mld zł, która powinna pozwolić na dofinansowanie budowy w sumie około 220 tys. instalacji PV.

Jednocześnie przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska i NFOŚiGW od dłuższego czasu zapewniali, że w 2021 r. zostanie uruchomiony nowy nabór wniosków o dotacje z Mojego Prądu. Jego założenia mieliśmy poznać w grudniu. Tak się jednak nie stało. Na jakim etapie są teraz prace związane z uruchomieniem trzeciej edycji programu?

REKLAMA

W informacji uzyskanych przez portal Gramwzielone.pl wynika, że nadal trwają prace uzgodnieniowe między Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW nad ostatecznym kształtem nowej wersji Mojego Prądu. Narodowy Fundusz potwierdza jednocześnie, że w 2021 roku nowy nabór wniosków się odbędzie.

Donata Bieniecka-Popardowska, kierownik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w NFOŚiGW, informuje, że premiowany będzie zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej z dodatkowym elementem umożliwiającym zwiększenie autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej oraz poziomu efektywności energetycznej.

W tym kontekście MKiŚ oraz NFOŚiGW mają analizować możliwości rozszerzenia dotychczasowego zakresu rzeczowego programu o następujące elementy: punkty ładowania samochodów elektrycznych, inteligentne system zarządzania energią w domu oraz magazyny energii. Rozważane jest także dofinansowanie rozwiązania w zakresie magazynowania ciepła lub chłodu.

Według stanu na 4 stycznia br. liczba złożonych wniosków o dofinansowanie w pierwszych dwóch edycjach Mojego Prądu wyniosła 265 351. NFOŚiGW zaznaczał jednak, że ta liczba może nieznacznie ulec zmianie, ponieważ na początku tego roku były jeszcze zaczytywane w systemie ostatnie wnioski od agregatorów.

Biorąc pod uwagę tę liczbę i zakładając w przypadku każdego wniosku maksymalną, możliwą dotację, całkowita wartość dofinansowania wyniosłaby ponad 1,326 mld zł, czyli przekroczyłaby o 226 mln zł przyjęty budżet.

Do 4 stycznia wypłacono dotacje w wysokości ponad 554,3 mln zł w przypadku 111 154 wniosków. Dofinansowano montaż instalacji o łącznej mocy 632,427 MW, co – jak wylicza NFOŚiGW – przyczyni się do redukcji emisji CO2 2 ilości 505,94 ton rocznie.

Do tego dnia odrzucono 5 379 wniosków z uwagi na błędy formalne, a w trakcie uzupełniania było 12 597 wniosków. Do rozpatrzenia pozostawało 109 128 wniosków.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Jakie decyzje podejmie Narodowy Fundusz w przypadku wniosków złożonych po przekroczeniu alokacji sięgającej 1,1 mld zł? To, jak zostaną potraktowane te wnioski, nadal pozostaje nierozstrzygnięte.  

NFOŚiGW podejmie decyzję po określeniu ostatecznej liczby takich wniosków, a to będzie wiadome po rozpoznaniu wszystkich wniosków z uwzględnieniem wniosków odrzuconych i tych, które zostały przekazane do uzupełnienia – informuje Donata Bieniecka-Popardowska z NFOŚiGW.

W pierwszych dwóch naborach wniosków o dofinansowanie z programu Mój Prąd, które były prowadzone od września 2019 r. do grudnia 2020 r., można było pozyskać dotację w wysokości do 5 tys. zł wyłącznie na domową fotowoltaikę, przy czym moc instalacji PV musiała mieścić się w przedziale od 2 kW do 10 kW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.