Duńczycy kupili kilkadziesiąt farm PV w Polsce

Duńczycy kupili kilkadziesiąt farm PV w Polsce
Obton

Na polski rynek fotowoltaiczny wszedł kolejny inwestor z Danii. Firma Obton należy do największych graczy na europejskim rynku PV.

Duńska grupa Obton A/S przejęła zlokalizowanych w naszym kraju 51 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 46 MW. Moc każdego z projektów nie przekracza 1 MW. O transakcji poinformowała kancelaria Bird & Bird, która doradzała duńskiemu inwestorowi.

Finansowanie zapewnił KfW IPEX-Bank GmbH, jeden z czołowych niemieckich banków wspierających projekty związane z ochroną klimatu, dla którego było to jednocześnie pierwsze zaangażowanie się w projekty realizowane na polskim rynku OZE. Przy transakcji bankowi doradzała kancelaria Clifford Chance.

REKLAMA

Według rankingu opublikowanego w październiku 2020 r. przez firmę Solarplaza, Obton był na koniec 2019 roku 9. największym inwestorem na rynku fotowoltaicznym w Europie pod względem posiadanych mocy. Duńska firma miała wówczas posiadać około 700 elektrowni PV o łącznej mocy 867 MW.

Pod koniec 2019 r. Obton zawarł największą umowę PPA na kanadyjskim rynku fotowoltaicznym, zabezpieczając gwarancje sprzedaży energii dla projektu o mocy 170 MW (130 MWac) realizowanego w prowincji Alberta. W umowie zapisano stałą cenę energii na okres 8 lat.

W 2020 roku Obton powiększył portfel projektów m.in. o zlokalizowaną w Ganzlin w Niemczech farmę fotowoltaiczną o mocy 65 MW, którą Duńczycy kupili od australijsko-chińskiego dewelopera Clenergy.

REKLAMA

Również w ubiegłym roku joint-venture z udziałem duńskiej firmy zabezpieczyło w aukcjach przeprowadzonych w Irlandii gwarancje sprzedaży energii dla 11 projektów PV o łącznej mocy 120 MW.

Pod koniec ubiegłego roku o kolejnych inwestycjach na polskim rynku fotowoltaicznym poinformował inny deweloper wywodzący się z Danii – Better Energy – nawiązując w tym celu współpracę z funduszem emerytalnym Industriens Pension.

Pierwszych pięć farm fotowoltaicznych, które obejmie współpraca Better Energy i Industriens Pension, już wytwarza energię, natomiast budowa kolejnych ma zostać sfinalizowana w latach 2021-22.

Obie firmy mają przeznaczyć na wspólne projekty w sumie 1,5 mld duńskich koron. Taki kapitał ma być wkładem własnym i umożliwi pozyskanie kredytów. Całkowity koszt inwestycji jest szacowany na 4 mld DKK, czyli około 2,4 mld PLN.

Łączna moc elektrowni fotowoltaicznych, które zostaną uruchomione w ramach współpracy obu podmiotów, ma wynieść ponad 1 GW, z czego około 250 MW miałoby powstać w Polsce.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.