Chińczycy opracowali moduł fotowoltaiczny o sprawności ponad 23 proc.

Chińczycy opracowali moduł fotowoltaiczny o sprawności ponad 23 proc.
JinkoSolar

Wcześniej w tym miesiącu chińska firma JinkoSolar informowała o osiągnięciu rekordowej sprawności monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego. Teraz Jinko ogłosił opracowanie modułu, którego sprawność przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną wyraźnie przekracza sprawności wprowadzanych ostatnio na rynek modułów PV.

JinkoSolar poinformował, że opracowany przez niego moduł fotowoltaiczny posiada sprawność 23,01 proc. To wynik lepszy od poprzedniej rekordowej sprawności modułu ogłoszonej przez tego producenta, która wynosiła 22,39 proc. O takim wyniku informowano w styczniu 2020 r.

W najnowszym module wykorzystano ogniwa PV, o których rekordowej sprawności chiński producent informował w połowie tego miesiąca.

REKLAMA

Raportowano wówczas sprawność pełnowymiarowego monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego, wykonanego z uwzględnieniem technologii TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact), na poziomie 24,9 proc. Stanowi to poprawę w stosunku do poprzedniego rekordu (24,79 proc.) osiągniętego przez Jinko na tego rodzaju ogniwie w połowie 2020 r.

Chińska firma podała, że rekordowy wynik został potwierdzony w laboratoriach niemieckiego instytutu Fraunhofer ISFH, jednak nie poinformowała, kiedy ogniwa o takiej sprawności trafią do seryjnej produkcji.

Obecnie sprawność modułów fotowoltaicznych JinkoSolar, które są w seryjnej produkcji, sięga w przypadku najnowszych produktów 21,4 proc.


W 2019 roku JinkoSolar był największym na świecie producentem paneli fotowoltaicznych z wynikiem rocznej sprzedaży 14,2 GW, która w porównaniu do 2018 roku była wyższa o 25 proc.

Ostatnio JinkoSolar podał, że w trzecim kwartale 2020 r. po raz pierwszy udało mu się dostarczyć moduły o całkowitej mocy ponad 5 GW. Zwiększył tym samym kwartalną sprzedaż o 58 proc. rok do roku.

W trzecim kwartale Jinko dostarczył dokładnie 5,117 GW w porównaniu do modułów o mocy 4,469 GW dostarczonych kwartał wcześniej oraz modułów o mocy 3,411 GW sprzedanych w pierwszym kwartale 2020 r.

W efekcie JinkoSolar zwiększył przychody w trzecim kwartale w porównaniu do wcześniejszego kwartału z 1,196 mld USD do 1,292 mld USD, utrzymując marżę na poziomie 17 proc.

REKLAMA

Jinko zakłada, że w całym 2020 roku osiągnie sprzedaż na poziomie 18,5-19 GW. Lepszy wynik za 2020 r. zapowiedział inny chiński producent LONGi Solar, który w ubiegłym roku miał sprzedać moduły o mocy ponad 20 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.


Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: