W rok moc dachowej fotowoltaiki w tym kraju wzrosła z 0,3 GW do 9,5 GW

W rok moc dachowej fotowoltaiki w tym kraju wzrosła z 0,3 GW do 9,5 GW
Zep Solar

W 2020 roku Wietnam dołączył do ścisłej czołówki największych na świecie rynków fotowoltaicznych, instalując w ciągu 12 miesięcy dachowe elektrownie fotowoltaiczne o mocy ponad 9 GW. Dla porównania, największy europejski rynek fotowoltaiczny, czyli Niemcy, w ubiegłym roku zainstalował we wszstkich rodzajach instalacji PV połowę tej mocy.

Według danych wietnamskiego państwowego koncernu energetycznego EVN, na początku 2021 r. w Wietnamie działały 102 tysiące dachowych instalacji fotowoltaicznych, których łączna moc wynosiła ponad 9,58 GW.

Największy boom inwestycyjny miał miejsce z końcem ubiegłego roku, gdy inwestorzy spieszyli się z uruchamianiem swoich instalacji przed wygaśnięciem gwarancji atrakcyjnej stawki za sprzedaż energii. W efekcie wyłącznie w grudniu potencjał dachowych elektrowni fotowoltaicznych wzrósł aż o 6,7 GW.

REKLAMA

Ogromna skala inwestycji w dachowe elektrownie fotowoltaiczne w Wietnamie to przede wszystkim zasługa systemu taryfy gwarantowanej (Feed-in Tariff, FiT), która przysługuje właścicielom instalacji PV za energię wprowadzaną do sieci na okres aż 20 lat.

W styczniu 2020 r. rząd Wietnamu przedłużył 20-letnią stawkę FiT na poziomie 0,0935 USD/kWh (ok. 0,35 PLN/kWh). W kwietniu obniżono jednak ją do 0,0838USD/kWh (ok. 0,31 PLN/kWh). Taka stawka mogła objąć systemy fotowoltaiczne uruchamiane do końca ubiegłego roku.

Wcześniej, od 2017 roku, taryfa na poziomie 0,0935 USD/kWh przysługiwała producentom energii z większych naziemnych elektrowni PV. To skutkowało uruchomieniem do czasu redukcji taryfy, co nastąpiło w połowie 2019 r., ponad 80 dużych farm PV o łącznej mocy niemal 4,5 GW.

Po raz kolejny stawka za energię z naziemnych elektrowni PV została zmniejszona do 0,0709 USD/kWh. Wprowadzono też taryfę dla instalacji PV na wodzie, która wynosiła 0,0769 USD/kWh. 

Korzystając z tej taryfy, lokalny deweloper TOJI Group zrealizował w Wietnamie projekt pływającej elektrowni PV o mocy 70 MW, co czyni tę inwestycję jedną z największych na świecie w kategorii „floating PV”.

Według danych wietnamskiego rządu, na koniec 2020 roku łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Wietnamie wzrosła do 16,5 GW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.