NFOŚiGW zmienia plan na finansowanie PV na budynkach wielorodzinnych

NFOŚiGW zmienia plan na finansowanie PV na budynkach wielorodzinnych
MPK Wrocław

Przed rokiem NFOŚiGW ogłosił dofinansowanie inwestycji w instalacje fotowoltaiczne w budynkach wielorodzinnych z programu Słoneczne Dachy. Uruchomiono nawet pilotaż w Wielkopolsce, dzięki któremu Fundusz miał zebrać doświadczenia potrzebne do organizacji edycji ogólnopolskiej. Od wielu miesięcy NFOŚiGW nie informował jednak o planach dotyczących tego programu. Poznaliśmy je teraz. Fundusz podkreśla, że do popularyzacji fotowoltaiki w budynkach należących do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych konieczne są zmiany w ustawie o OZE.

Na początku 2020 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiadał uruchomienie ogólnokrajowego programu pod tytułem Słoneczne Dachy, z którego miały być finansowane inwestycje w instalacje fotowoltaiczne na dachach budynków wielorodzinnych. 

Aby zebrać doświadczenia potrzebne do uruchomienia takiego programu w całym kraju, NFOŚiGW zdecydował się na uruchomienie pilotażu Słonecznych Dachów, który został przeprowadzony we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

REKLAMA

Z prognoz finansowych wykonanych przez NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Poznaniu wynikało, że w przypadku inwestycji w systemy PV o mocy w sumie 500 kW za około 2,1 mln zł, sfinansowanych z pożyczki WFOŚiGW z 10-procentowym umorzeniem, zwrot kosztów nastąpiłby po około 7 latach, a po 25 latach użytkowania inwestycja dałaby około 8,3 mln zł oszczędności na rachunkach za energię. Roczne oszczędności na 1 mieszkanie miałyby sięgać 300 zł.

Pilotaż Słonecznych Dachów przeprowadzony w Wielkopolsce skutkował zawarciem na razie jednej umowy o dofinansowanie. Pod koniec września 2020 roku poznański WFOŚiGW zawarł umowę z poznańską spółdzielnią mieszkaniową Winogrady, która zgłosiła zamiar wykonania instalacji PV o łącznej mocy 163,7 kW na czterech blokach. Wnioskowana kwota dofinansowania sięga 930,8 tys. zł.

Procedowano również wnioski o dofinansowanie przygotowany przez inną poznańską spółdzielnię mieszkaniową, Enklawa, która zaplanowała inwestycje w instalacje PV o łącznej mocy niemal 190 kW, a także wniosek złożony przez spółdzielnię mieszkaniową z Jarocina, która ubiegała się o dofinansowanie inwestycji w instalację PV o mocy 40 kW.

Mimo przeprowadzenia pilotażu Słonecznych Dachów w Wielkopolsce spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe z innych województw nie doczekały się uruchomienia ogólnopolskiego programu dofinansowania inwestycji w fotowoltaikę.

Teraz w końcu poznaliśmy plany Narodowego Funduszu jeśli chodzi o finansowanie instalacji fotowoltaicznych na budynkach wielorodzinnych.

Zła wiadomość jest taka, że NFOŚiGW nie zamierza uruchamiać ogólnopolskiej wersji programu Słoneczne Dachy.


W komentarzu, który otrzymaliśmy od serwisu prasowego NFOŚiGW, czytamy, że mimo intensywnej promocji programu w Wielkopolsce, w wyniku przeprowadzonego naboru wniosków do WFOŚiGW w Poznaniu wpłynęły tylko 3 wnioski, z czego jeden uzyskał pozytywną decyzję o dofinansowaniu na kwotę 815,4 tys. zł.

– Z przeprowadzonej analizy wynika, że przyczyną małego zainteresowania programem jest przede wszystkim ograniczenie możliwości wykorzystania wyprodukowanej energii elektrycznej tylko na potrzeby części wspólnych budynków, z włączeniem indywidualnych potrzeb właścicieli lokali mieszkalnych, co ma istotny wpływ na wydłużony okres zwrotu inwestycji – komentuje Donata Bieniecka-Popardowska z Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w NFOŚiGW.

– Pomimo zastosowania preferencyjnego wsparcia finansowego – oferowanego ze środków NFOŚiGW – program Słoneczne Dachy cieszył się małym zainteresowaniem, dlatego też nie planujemy jego kontynuowania – dodaje Donata Bieniecka-Popardowska.

NFOŚiGW zaznacza, że do popularyzacji inwestycji w fotwoltaikę na budynkach wielorodzinnych konieczne są zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii i wprowadzenie w niej rozwiązań ułatwiających mieszkańcom takich budynków korzystanie z systemu prosumenckiego – np. dzięki mechanizmowi tzw. prosumenta zbiorowego.

REKLAMA

Jest jednak i dobra wiadomość. NFOŚiGW ma prowadzić prace nad dwoma programami pilotażowymi dotyczącymi poprawy efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych.

Programy te mają obejmować m.in. budynki wielorodzinne i przewidziane jest w nich zastosowanie instalacji fotowoltaicznych. Uruchomienie pilotaży jest planowane przez Fundusz jeszcze w pierwszej połowie br.

Prosument zbiorowy

Do uruchomienia wsparcia na poziomie operacyjnym – poprzez umożliwienie przenoszenia oszczędności generowanych z produkcji energii ze wspólnotowych instalacji PV na rachunki mieszkańców – przymierza się od dłuższego czasu Ministerstwo Rozwoju. Sygnalizowana przez ten resort jest również koncepcja tzw. zdalnego prosumenta, z której także mogliby skorzystać mieszkańcy bloków wielorodzinnych.

Koncepcje zbiorowego i wirtualnego prosumenta, które pozwoliłyby włączyć się w prosumencką rewolucję także mieszkańcom domów wielorodzinnych, nie doczekały się jednak jeszcze konkretnych, przekazanych do publicznej wiadomości propozycji legislacyjnych.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: