Znowu świetny miesiąc na polskim rynku fotowoltaicznym

Znowu świetny miesiąc na polskim rynku fotowoltaicznym
Sun Investment Group

Jak wynika z informacji przekazanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, listopad okazał się pod względem przyrostu mocy w polskiej fotowoltaice kolejnym świetnym miesiącem. Wzrost mocy w listopadzie nie był co prawda tak wysoki jak spektakularny wzrost odnotowany przez PSE miesiąc wcześniej, ale i tak wysoka dynamika inwestycji na polskim rynku PV została podtrzymana.

Z informacji przekazanych przez operatorów systemów dystrybucyjnych do PSE wynika, że na dzień 1 grudnia 2020 r. moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wyniosła 3661,7 MW, co oznacza, że w porównaniu do stanu na 1 listopada w skali miesiąca zwiększyła się o 241,32 MW.

Miesiąc wcześniej, w październiku, PSE odnotowały najwyższy w historii polskiego rynku fotowoltaicznego wzrost zainstalowanych mocy, który wyniósł aż 737,68 MW.

REKLAMA

Wcześniej najlepszy pod względem przyrostu nowych mocy w fotowoltaice, który odnotowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, był sierpień 2020 r., kiedy wystąpił wzrost o 267 MW. Drugi był styczeń ubiegłego roku, kiedy PSE odnotowały wzrost o 172,9 MW.

REKLAMA

W sumie w pierwszych 11 miesiącach 2020 roku moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosła w sumie o 2362,1 MW.

Jeśli w grudniu utrzymana została dynamika inwestycji z listopada i przyłączono do sieci podobną moc w nowych elektrowniach PV, będzie to oznaczać, że w całym ubiegłym roku w naszym kraju powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy około 2,6 GW, a całkowita moc fotowoltaiki w Polsce osiągnęła 3,9 GW.

Większe moce w fotowoltaice w 2020 roku w Unii Europejskiej mieli uruchomić – według stowarzyszenia SolarPower Europe – tylko Niemcy (4,8 GW) i Holendrzy (2,8 GW), a porównywalne Hiszpanie (2,6 GW).

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o