Polska gigafabryka ogniw fotowoltaicznych ruszy za 3 lata. Wybrano technologię

Polska gigafabryka ogniw fotowoltaicznych ruszy za 3 lata. Wybrano technologię
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Inicjatywa mająca na celu budowę polskiej GigaFabryki ogniw fotowoltaicznych nabiera tempa. W celu realizacji tego projektu została powołana spółka Giga PV S.A. Cała inwestycja ma kosztować 1 mld zł. Fabryka ma powstać na Śląsku i będzie zatrudniać ponad tysiąc pracowników i produkować 1 GW ogniw fotowoltaicznych rocznie.

Jak podkreśla Instytut Energetyk Odnawialnej, który koordynuje ten projekt, budowa GigaFabryki w Polsce nie jest przypadkowa, a jej realizacja łączy w sobie wiele pozytywnych aspektów, w tym polski boom na fotowoltaikę, sprzyjającą przemysłowi krajową politykę i strategię Unii Europejskiej zakładającą stymulację wzrostu gospodarczego po Covid-19 m.in. poprzez rozwój zielonej energii opartej na europejskich innowacjach technologicznych.

Według szacunków IEO, wartość rynku PV w Polsce pod względem obrotów i inwestycji w 2020 roku sięgnęła 8 mld zł, a zgodnie z planami rządowymi ten rynek i krajowy przemysł PV będą w kolejnych latach rosły.

REKLAMA

Obecnie dysponujemy prężnie działającym przemysłem fotowoltaicznym, w którym polskie firmy zapełniają prawie cały łańcuch dostaw. W tym łańcuchu brakuje ogniw fotowoltaicznych, które obecnie są importowane z krajów azjatyckich, ale w przyszłości mają być produkowane właśnie w GigaFabryce.

W założeniu GigaFabryka będzie zdolna do wyprodukowania w ciągu jednego roku ogniw w ilości pozwalającej na pokrycie 50 proc. średniego rocznego przyrostu nowych mocy w krajowej fotowoltaice i jednocześnie może stanowić ok. 5 proc. rocznych inwestycji w całej UE.

Według założeń biznesplanu produkcja ogniw rozpocznie się w 2024. Inwestycja ma powstać na terenach pogórniczych będących w trakcie transformacji gospodarczej.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

REKLAMA

Wybrana lokalizacja ma sprawić, że projekt stanie się ważną częścią polskiej sprawiedliwej transformacji energetycznej, a także będzie stanowić ważny element krajowego systemu innowacji i Zielonego Ładu.

Realizująca projekt spółka Giga PV S.A. podkreśla, że już teraz jest otwarta na współpracę oraz rozmowy z firmami, które chcą się przyczynić do rozwoju tego projektu.

Spółka podpisała już listy intencyjne z Instytutem Fraunhofera oraz z Institut Photovoltaïque d’Ile-de-France (IPVF) o współpracy w celu wyboru najlepszej dostępnej technologii oraz identyfikacji możliwych działań badawczych i rozwojowych.

Giga PV ma ponadto podpisane porozumienie z Wydziałem Fizyki Politechniki Warszawskiej i prowadzi rozmowy z polskimi firmami i instytutami badawczymi i uczelniami, które będą kluczowe w utrzymaniu konkurencyjności produkowanych ogniw i zaprasza wszystkich chętnych do współpracy.

Taka współpraca ma pozwolić na osiągnięcie jak najlepszej konkurencji kosztowej ogniw produkowanych w polskiej fabryce w stosunku do produktów azjatyckich, tworząc możliwości ekspansji na rynek europejski.

GigaFabryka będzie produkować ogniwa krzemowe w technologii TOPCon, zapewniającej wyższą jakość i sprwność w porównaniu do dominującej technologii PERC, stosowanej masowo przez azjatyckich producentów.

Dostawcami poszczególnych urządzeń i rozwiązań niezbędnych do utworzenia linii produkcyjnej mają być firmy polskie oraz europejskie. Planuje się jednocześnie generowanie innowacyjnych rozwiązań we współpracy z polskimi i międzynarodowymi partnerami, czemu służyć będzie projektowany dla GigaFabryki ekosystem innowacji rozwoju technologii i modeli biznesowych bazujących na energii słonecznej.

Wykorzystanie wiedzy instytucji badawczych, wykwalifikowani pracownicy oraz istniejące i powstające krajowe podmioty przemysłowe stanowią podstawę do stworzenia w Polsce kluczowych elementów odbudowywanego europejskiego łańcucha dostaw dla fotowoltaiki – komentuje Grzegorz Wiśniewski, prezes Giga PV.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o