Szkoły dostaną fotowoltaikę. Sfinansuje ją prywatny partner

Szkoły dostaną fotowoltaikę. Sfinansuje ją prywatny partner
Greenpeace Polska

Na gruntach i na dachach szkół w Łodzi pojawią się panele fotowoltaiczne, dzięki którym łódzki magistrat chce oszczędzić na rachunkach za energię, jednocześnie zarabiając na dzierżawie powierzchni pod instalacje PV.Zielona energia to nie tylko wygoda i oszczędności, to również konieczność we współczesnym świecie i w czasach globalnych zmianach klimatu, które wpływają na życie każdego z nastak uzasadnia te inwestycje Urząd Miasta Łodzi.

Na początek planowana jest realizacja dwóch instalacji fotowoltaicznych, które łódzki magistrat chce wykonać we współpracy z prywatnym partnerem.

– Pierwszy z nich – bardzo prosty – to dzierżawa niezabudowanych nieruchomości. Powstaną na nich farmy fotowoltaiczne. Do łódzkiej sieci popłynie eko-prąd, a do miejskiego budżetu pieniądze z dzierżawy – zapowiada Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi.

REKLAMA

Drugi projekt jest nieco bardziej złożony. Jeszcze w styczniu miasto ogłosi dialog techniczny na znalezienie partnera do budowy instalacji fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej. Jednym z takich obiektów jest XXI Liceum Ogólnokształcące przy ul. Kopernika 2.

– Tutaj również mówimy o dzierżawie, ale razem z partnerem będziemy dzielili się zyskami z produkowania prądu z fotowoltaiki. Co więcej, po skończeniu dzierżawy, instalacje przejdą na własność miasta, a to oznacza, że sami staniemy się producentami prądu. Na rachunkach już nie tylko będziemy oszczędzać, ale wręcz możemy zmniejszyć je do zera – dodaje Adam Pustelnik.

Łódzki magistrat informuje, że w obu przypadkach miasto będzie generować zyski w nieco inny sposób, ale w obu tak samo nie wydając złotówki ani na budowę instalacji, ani na produkcję prądu.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

– Energia słoneczna to najczystsza z energii odnawialnych. Wyprodukowanie jednej kilowatogodziny energii pochodzącej z ogniw fotowoltaicznych to emisja 50 gramów CO2 do atmosfery. W tradycyjnej formule – ze źródeł węgielnych – wyprodukowanie tej samej ilości energii to emisja 1000 gram CO2, czyli pięćdziesięciokrotnie więcej. Zachęcamy wszystkich do instalowania fotowoltaiki i my sami zaczynamy wprowadzanie ich w mieście – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o