Panele fotowoltaiczne do samodzielnego montażu

Panele fotowoltaiczne do samodzielnego montażu

Chcesz wiedzieć, czy możesz zaoszczędzić i zrobić to bez niczyjej pomocy? Sprawdź, jakie musisz mieć uprawnienia, by zamocować oraz podłączyć instalację fotowoltaiczną.

Panele fotowoltaiczne to coraz popularniejsze rozwiązanie w zakresie pozyskiwania energii elektrycznej. Jako źródło odnawialne, panele są ekologiczne, a zarazem niezwykle tanie w eksploatacji. Fotowoltaika jest także sposobem na niezależność względem dostawców prądu.

Gdzie można zainstalować panele fotowoltaiczne?

REKLAMA

Choć panele cieszą się ogromnym powodzeniem na nowych budowach, mogą być również montowane na starych budynkach, a nawet na domkach letniskowych. Instalacja najczęściej umieszczana jest na dachu z uwagi na dostęp do promieni słonecznych. Najbardziej optymalne wyniki uzyskuje się na dachu spadzistym o kącie nachylenia 30-45 stopni, nakierowanym na południową stronę.

Nie oznacza to jednak, że w innych przypadkach inwestycja nie będzie możliwa, czy opłacalna. Wyjątkiem jest umieszczenie systemu od strony północnej, z uwagi na brak odpowiedniej ilości naturalnego światła. Istnieje także możliwość montażu paneli na specjalnej konstrukcji umieszczonej bezpośrednio na gruncie lub na elewacji budynku. Tego rodzaju rozwiązanie ma dodatkową zaletę w postaci możliwości zmiany kąta nachylenia paneli w zależności od pory roku. Latem bowiem kąt ten może być niższy, zimą zaś dla uzyskania optymalnych wyników, zaleca się zwiększenie go.

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych czy to możliwe?

Zasadniczo nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć taki system własnoręcznie. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu większa liczba użytkowników decyduje się na fotowoltaikę w swoim domu. Posiadając pewne zdolności techniczne, uprawnienia SEP do 1000V oraz do prac na wysokości, możesz zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli dodatkowo otrzymasz dofinansowanie do zakupu paneli, całościowe koszty przejścia na odnawialne źródło prądu będą bardzo niewielkie, zważywszy na to, jak ekonomiczne będzie użytkowanie go.

REKLAMA

Na rynku możesz otrzymać zestawy przeznaczone do samodzielnego montażu. Załączona do nich szczegółowa instrukcja przeprowadzi Cię przez cały proces krok po kroku. Więcej o samodzielnym montażu fotowoltaiki dowiesz się u przedstawicieli firmy EcoABM. Poza tym, że posiada ona w swojej ofercie tego rodzaju zestawy, jej pracownicy chętnie służą wsparciem oraz konsultacją telefoniczną podczas samodzielnego montażu. Podpowiedzą też, który z dostępnych wariantów fotowoltaiki sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku i pomogą ubiegać się o dofinansowanie do inwestycji.

Od czego zacząć?

Podejmując decyzję o instalacji paneli fotowoltaicznych, konieczną będzie konsultacja z inżynierem budowlanym, który oceni wytrzymałość Twojego dachu. Szacowane obciążenie na 1 m2 to ok. 14 kg, więc zazwyczaj nie stanowi ono problemu. Wyjątkiem bywa konstrukcja na dachu płaskim, która może wymagać dociążenia betonowymi bloczkami.

Kolejnym ważnym punktem jest wybór produktu. Zamów zestaw tylko ze sprawdzonego źródła, które zapewnia doskonałą jakość poszczególnych elementów. Muszą być one bardzo trwałe, odporne na działanie skrajnie różnych czynników atmosferycznych.

Jeśli nie posiadasz odpowiednich uprawnień lub nie jesteś pewien, czy sobie poradzisz, skorzystaj z usługi montażu. Zlecając to rzetelnej firmie, nie poniesiesz żadnego ryzyka i będziesz mieć pewność, że system działa jak należy.

 

artykuł sponsorowany