Najlepszy rok dla niemieckiej fotowoltaiki od wielu lat

Najlepszy rok dla niemieckiej fotowoltaiki od wielu lat
Fronius

Rok 2020 branża fotowoltaiczna w Niemczech zakończyła, oddając do użytku elektrownie fotowoltaiczne o mocy niemal 5 GW. Wyraźny wzrost zainstalowanych mocy w niemieckiej fotowoltaice znowu pociągnął za sobą obniżkę stawek za energię, które będą mogli uzyskiwać nowi producenci energii z PV.

Według danych federalnego regulatora Bundesnetzagentur tylko w ostatnim miesiącu 2020 roku nasi zachodni sąsiedzi uruchomili elektrownie fotowoltaiczne o mocy 525 MW w stosunku do 480 MW systemów PV zarejestrowanych we wcześniejszym miesiącu oraz wobec 340 MW instalacji PV odnotowanych w grudniu 2019 r.

Cały ubiegły rok niemiecki sektor fotowoltaiczny zamknął wynikiem nowych instalacji 4,88 GW, co oznacza, że 2020 był najlepszym rokiem pod względem inwestycji w PV w Niemczech od 2013 r., kiedy napędzany jeszcze wysokimi stawkami taryf gwarantowanych niemiecki rynek PV zainstalował ponad 7 GW.

REKLAMA

W 2019 r. Niemcy oddali do użytku elektrownie PV o mocy 3,94 GW, w roku 2018 uruchomiono 2,96 GW, a w roku 2017  1,75 GW.

Na koniec 2020 r. łączna moc elektrowni fotowoltaicznych za Odrą wzrosła do 53,6 GW.

W 2020 roku według szacunków stowarzyszenia BSW Solar Niemcy uruchomili w sumie 184 tysiące instalacji PV. Wzrost inwestycji nastąpił zwłaszcza w segmencie najmniejszych, domowych instalacji PV o jednostkowej mocy do 10 kW. Ich udział w ogólnej liczbie systemów PV wzrósł z około 15 proc. do 23 proc.


REKLAMA

Niemiecki PV Magazine podkreśla, że notowane ostatnio tempo jeśli chodzi o oddawanie do użytku nowych mocy w fotowoltaice oznacza ponowne zmniejszenie taryf gwarantowanych przysługujących na okres 20 lat inwestorom uruchamiającym mniejsze systemy PV.

Stawki dla nowych instalacji zostały zmniejszone o 1,4 proc. i wynoszą w zależności od ich mocy od 0,0553 EUR/kWh do 0,0804 EUR/kWh (0,25 PLN/kWh  0,36 PLN/kWh).

Do końca ubiegłego roku system taryfy gwarantowanej mógł objąć instalacje o mocy do 750 kW, co zmieniło się z początkiem 2021 roku, kiedy weszły w życie zmiany w niemieckiej ustawie EEG.

Zgodnie z nimi taryfy będą przyznawane jak dotychczas dla nowych instalacji PV o mocy do 300 kW, natomiast w przedziale 300-750 kW inwestorzy będą mogli wybrać dwa rozwiązania.

Pierwsze to konkurowanie o stałą, gwarantowaną na 20 lat cenę energii w aukcjach zarezerwowanych dotąd wyłącznie dla inwestorów chcących uruchomić naziemne farmy PV o mocy 750 kW  10 MW. W tym przypadku wykluczona jest jednak autokonsumpcja.

Drugie rozwiązanie dopuszcza autokonsumpcję i utrzymanie systemu taryfy gwarantowanej, jednak jej stawka zostanie obcięta o połowę w stosunku do stawek przysługujących za produkcję energii z mniejszych instalacji.

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.