Potentat chce inwestować na polskim rynku fotowoltaicznym

Potentat chce inwestować na polskim rynku fotowoltaicznym
Green Investment Group

Firma utworzona przez australijski fundusz Macquarie jednego z największych inwestorów na globalnym rynku energetyki odnawialnej ma inwestować w elektrownie fotowoltaiczne na wybranych europejskich rynkach. Wśród nich wymieniana jest Polska.

Należący do Macquarie fundusz Green Investment Group, mający na koncie inwestycje m.in. w lądowe i morskie farmy wiatrowe w Europie, ma utworzyć firmę, której zadaniem będzie zbudowanie ogromnego portfela elektrowni fotowoltaicznych.

Nowy podmiot będzie nosił nazwę Cero Generation i ma zbudować portfolio farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 8 GW, na co ma się złożyć w sumie 150 projektów zlokalizowanych na terenie Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch, Francji, Holandii, a także Polski.

REKLAMA

Początkowo kadrę Cero Generation ma stanowić ponad 40 pracowników, którzy przejdą do nowej firmy z Green Investment Group.

Już wcześniej Green Investment Group rozpoczął działalność na swoim pierwszym rynku fotowoltaicznym w Europie, jakim była Hiszpania. We współpracy z Univergy GIG utworzył tam firmę Nara Solar, która miała zająć się inwestycjami na rynku PV.

Green Investment Group do tej pory inwestował na rynkach fotowoltaicznych także poza Europą. W Ameryce Północnej i w regionie Azji i Pacyfiku inwestycjami w fotowoltaikę zajmowały się należące do holdingu GIG firmy Savion LLC oraz Blueleaf Energy.

Wszystkie trzy firmy – Cero Generation, Savion LLC i Blueleaf Energy – mają zbudować globalny portfel elektrowni fotowoltaicznych o mocy ponad 20 GW.

Green Investment Group ma już na koncie inwestycje na polskim rynku OZE. W naszym kraju fundusz inwestował dotąd, przejmując farmy wiatrowe uruchomione jeszcze w systemie zielonych certyfikatów.


REKLAMA

Ostatnia inwestycja GIG w Polsce to ogłoszony w grudniu 2020 r. zakup farmy wiatrowej Jóźwin o mocy 25,3 MW, składającej się z 9 turbin General Electric, które zostały uruchomione 5 lat temu. Ta farma wiatrowa została przejęta od Vortex Energy Poland i Max Bögl International.

Pierwsza inwestycja GIG na polskim rynku OZE została zrealizowana w 2019 roku i dotyczyła zakupu farmy wiatrowej Kisielice o mocy 42 MW, na którą składa się 12 turbin Enercon E82.

Operatorem farmy wiatrowej, która została uruchomiona w 2014 roku, był wcześniej fundusz związany z grupą Impax Asset Management.

W 2019 roku GIG informował o przejęciu farmy wiatrowej Zajączkowo, która znajduje się 10 km na południowy zachód od Słupska i wcześniej należała do konsorcjum inwestorów z udziałem J-Power Investment Netherlands B.V oraz Mitsui Renewable Energy Europe Limited.

Na farmę wiatrową Zajączkowo, która została uruchomiona w 2008 roku, składają się 24 turbiny marki Vestas, model V80 o jednostkowej mocy 2 MW.

Green Investment Group to jeden z największych inwestorów na globalnym rynku energetyki odnawialnej, który powstał w 2017 roku po przejęciu przez fundusz Macquarie utworzonego w 2012 roku przez brytyjski rząd „zielonego” banku Green Investment Bank mającego finansować inwestycje w brytyjskiej energetyce.

Green Investment Group jest aktywny na 25 rynkach na świecie, w tym na 11 w Europie. Tylko w 2019 roku GIG zainwestował w odnawialne źródła energii 2,9 mld funtów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.