W rok w Polsce przybyło prawie 300 tys. prosumentów

W rok w Polsce przybyło prawie 300 tys. prosumentów
Soltech Energy

Z informacji przekazanych przez rządowego pełnomocnika ds. odnawialnych źródeł energii wynika, że na koniec 2020 r. w Polsce energię elektryczna produkowało już ponad 457,4 tys. prosumentów.

Przed rokiem wiceminister klimatu i rządowy pełnomocnik ds. odnawialnych źródeł energii, Ireneusz Zyska, informował, że liczba prosumentów w Polsce przekroczyła 160 tys., a moc eksploatowanych w naszym kraju instalacji prosumenckich zbliżała się do 1 GW.

Oznacza to, że w ciągu ostatniego roku liczba prosumentów w Polsce wzrosła o około 297 tys.

REKLAMA

Zdecydowana większość instalacji prosumenckich w naszym kraju bazuje na technologii fotowoltaicznej. Mikroinstalacje fotowoltaiczne, których jednostkowa moc nie może przekraczać 50 kW, mają jednocześnie dominujący udział w całkowitej mocy fotowoltaiki zaintalowanej w naszym kraju.

Według krajowego operatora systemu elektroenergetycznego, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, na dzień 1 grudnia 2020 r. łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosiła 3661,7 MW i wzrosła w ciągu pierwszych 11 miesięcy ubiegłego roku w sumie o 2362,1 MW.

Boom na domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne, który miał miejsce w naszym kraju w 2020 r., był w dużej mierze efektem realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu Mój Prąd, z którego można były pozyskać niepodlegającą opodatkowaniu dotację w wysokości do 5 tys. zł.

REKLAMA

Budżet dwóch pierwszych edycji Mojego Prądu, realizowanych od września 2019 r. do grudnia 2020 r., wyniósł 1,1 mld zł. Tyle powinno wystarczyć do dofinansowania około 220 tys. mikroinstalacji.

Średnia moc mikroinstalacji realizowanej z dotacją z Mojego Prądu wynosi 5,6 kW. Mnożąc tę wartość przez liczbę 220 tys. mikrointalacji, otrzymujemy łączną zaintalowaną moc na poziomie 1232 MW. 

Domowe instalacje fotowoltaiczne w ubiegłym roku w naszym kraju były realizowane także z udziałem unijnych dotacji z ostatnich konkursów z regionalnych programów operacyjnych w ramach budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Ponadto od początku 2019 r. poniesione przez prosumentów koszty związane z montażem mikroinstalacji fotowoltaicznych można odliczyć od podatku dochodowego w ramach ulgi termomodernizacyjnej, w kwocie nawet do 53 tys. zł.

Z ulgi termomodernizacyjnej za 2019 rok skorzystało ponad 200 tys. podatników, odliczając od podatku kwotę przekraczającą 3 mld zł.

 redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.