Moce w polskiej fotowoltaice wystrzeliły. Mamy prawie 4 GW

Moce w polskiej fotowoltaice wystrzeliły. Mamy prawie 4 GW
Energa

Boom inwestycyjny na polskim rynku fotowoltaicznym w końcówce 2020 roku jeszcze przyspieszył. W efekcie łączna moc zainstalowanych w naszym kraju elektrowni PV zbliżyła się do 4 GW.

Z informacji przekazanych przez pełnomocnika rządu ds. odnawialnych źródeł energii, Ireneusza Zyskę, który powołał się na dane Agencji Rynku Energii, wynika, że łączna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce na koniec grudnia 2020 r. wyniosła 3,96 GW, a całkowita moc odnawialnych źródeł energii w naszym kraju sięgała w tym czasie 12,49 GW.

Na koniec 2019 roku moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wyniosła 1,3 GW, co oznacza, że w ubiegłym roku moce w krajowym PV wzrosły niemal o 2,7 GW.

REKLAMA

Ostatni wzrost zainstalowanych mocy w polskiej fotowoltaice to w dużej mierze zasługa inwestycji realizowanych w segmencie mikroinstalacji prosumenckich, które w 2020 r. napędzały dotacje z rządowego programu Mój Prąd.

Wcześniej pełnomocnik rządu ds. OZE przekazał, że na koniec ubiegłego roku łączna liczba mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, które w około 99-procentach wykorzystują technologię fotowoltaiczną, na koniec grudnia wynosiła 457,4 tys., rosnąc w 2020 roku aż o około 300 tys.

REKLAMA

Dane na temat zainstalowanych mocy w krajowej fotowotlaice przekazuje również operator krajowego systemu elektroenergetycznego – Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Z ostatniego raportu PSE wynika, że na koniec listopada 2020 r. łączna moc PV w naszym kraju wynosiła 3661,7 MW i w porównaniu do stanu na 1 listopada ub.r. w skali miesiąca zwiększyła się o 241,32 MW.

Miesiąc wcześniej, w październiku, PSE odnotowały najwyższy w historii polskiego rynku fotowoltaicznego wzrost zainstalowanych mocy PV, który wyniósł aż 737,68 MW.

Z danych PSE wynika, że w pierwszych 11 miesiącach 2020 roku moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosła w sumie o 2362,1 MW.

Większe moce w fotowoltaice w 2020 roku w Unii Europejskiej mieli uruchomić – według stowarzyszenia SolarPower Europe – tylko Niemcy (4,8 GW), a porównywalne: Holendrzy (2,8 GW) i Hiszpanie (2,6 GW).

redakcja@gramwzielone.pl 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o