UOKiK dostaje skargi na instalatorów paneli fotowoltaicznych

UOKiK dostaje skargi na instalatorów paneli fotowoltaicznych
Tomasz Chróstny

Boomowi, który miał w ostatnich miesiącach miejsce na krajowym rynku dachowych instalacji fotowoltaicznych, towarzyszy rosnąca liczba skarg na firmy oferujące fotowoltaikę, ale także na operatorów sieci, które trafiają do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Na skargi na jakość usług wykonywanych przez firmy montujące instalacje fotowoltaiczne zwrócił uwagę w rozmowie z portalem Bankier.pl Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prezes UOKiK poinformował, że kierowana przez niego instytucja otrzymała już ponad 60 zgłoszeń od konsumentów dotyczących procesu montażu domowej fotowoltaiki.

REKLAMA

Zgłoszenia dotyczyły nie tylko działalności firm montujących instalacje fotowoltaiczne, ale także spółek dystrybucyjnych, na których zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii spoczywa obowiązek wykonania przyłączenia mikroinstalacji do sieci – po spełnieniu przez inwestora kilku podstawowych warunków.

Wśród problemów, na które zwracały uwagę osoby kierujące skargi do UOKiK, wskazywano m.in. niewłaściwe doradztwo związane z doborem wielkości instalacji, nachalność sprzedawców, skomplikowany charakter umów czy odstępowanie od nich.


W tym kontekście Tomasz Chróstny przypomina na łamach Bankiera, że umowa podpisywana u klienta w domu to umowa zawarta poza lokalem firmy, przy której konsument ma prawo do odstąpienia w terminie 14 dni, bez konieczności podawania przyczyny. Tymczasem konsumenci mieli zgłaszać problemy ze skorzystaniem z tej możliwości. 

Z kolei pod adresem zakładów dystrybucyjnych padały zarzuty o utrudniony kontakt, nieczytelne zestawienia kosztów na fakturach, ponadto wskazywano na niejasności związane z prognozami czy długi proces zawierania umów kompleksowych, co utrudniało czerpanie pełnych korzyści z już zainstalowanych elektrowni fotowoltaicznych.

Prezes UOKiK zaznacza jednak, że Urząd nie ma informacji o firmach, które „systemowo” nierzetelnie obsługiwałyby klientów.

– Tego typu sygnały od konsumentów pokazują, że jeśli chodzi o sam zakres usług, biznes ma jeszcze wiele do zrobienia (…) Na rynkach, które przeżywają okres prosperity, zawsze trafiają się przedsiębiorcy, którzy są nierzetelni lub nie mają wiedzy potrzebnej do sprostania potrzebom konsumentów – Bankier.pl cytuje Tomasza Chróstnego.

REKLAMA

Na koniec ubiegłego roku w Polsce działało już ponad 457 tys. prosumenckich instalacji fotowoltaicznych, z czego wyłącznie w ubiegłym roku przybyło około 300 tys.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach: