Kolejne dotacje na energię słoneczną na Podlasiu

Kolejne dotacje na energię słoneczną na Podlasiu
Wagner Solar

Przedstawiciele dwóch gmin z województwa podlaskiego podpisali umowy o unijne dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii. W sumie do podlaskich gmin z ostatniego konkursu na unijne dotacje na OZE trafi prawie 60 mln zł.

Podlaskie gminy Supraśl i Dobrzyniewo Duże otrzymają unijne dotacje w wysokości 2,5 mln zł na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Dzięki nim w domach mieszkańców powstanie w sumie 150 instalacji produkujących energię słoneczną.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, z dotacji skorzystają mieszkańcy gminy Supraśl, która na ten cel otrzyma 1,3 mln zł. Pozwoli to na montaż 74 instalacji fotowoltaicznych oraz 26 instalacji hybrydowych – instalacji PV wraz z kolektorami słonecznymi. Produkcja energii elektrycznej z nowych instalacji w sumie wyniesie 378 MWh na rok. Koszt inwestycji to 2 mln zł.

REKLAMA

Jako gmina już po raz trzeci będziemy przystępowali do unijnego projektu z odnawialnych źródeł energii. Teraz otrzymaliśmy niemal 1,3 mln zł dofinansowania, a cały projekt będzie się zamykał w 2 mln zł, w tym 700 tys. zł będzie to wkład własny gminy Supraśl. Powstanie 100 instalacji fotowoltaicznych na dachach mieszkańców gminy – wylicza Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

Gmina Dobrzyniewo Duże otrzyma na odnawialne źródła energii sumę 1,2 mln zł. Z tej kwoty zostanie zakupionych 75 mikroinstalacji. Minimum 39 procent wszystkich instalacji będą stanowić instalacje hybrydowe, co oznacza, że na przynajmniej 29 budynkach mieszkalnych zostaną zamontowane równocześnie: instalacja fotowoltaiczna i instalacja kolektorów słonecznych. Produkcja energii elektrycznej wyniesie około 166,44 MWh w skali roku. Całe przedsięwzięcie pochłonie blisko 1,9 mln zł.

REKLAMA

– Te dofinansowania są bardzo potrzebne. Z ramienia gminy mogę powiedzieć, że wielokrotnie korzystaliśmy z takich dotacji. Wreszcie mamy dofinansowanie także dla mieszkańców gminy – komentuje Wojciech Cybulski, wójt gminy Dobrzyniewo Duże.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki sygnalizuje, że na dotacje na OZE z unijnego budżetu na lata 2014-2020 mogą jeszcze liczyć inne gminy, które nie załapały się na podstawową pulę dofinansowania.

Będziemy się starać o zwiększenie alokacji w tym konkursie. Tak, aby wszystkie wnioski, które uzyskały pozytywną ocenę, mogły otrzymać dofinansowanie. Mam nadzieję, że do końca czerwca będziemy mogli tę dobrą wiadomość mieszkańcom województwa przedstawić – komentuje Artur Kosicki.

W ramach konkursu na unijne dotacje na energetykę odnawialną 57 mln zł z funduszy Unii Europejskiej dostanie prawie 50 podlaskich gmin. Dzięki tej pomocy w województwie podlaskim powstanie ponad 600 instalacji kolektorów słonecznych oraz blisko 2,8 tys. systemów fotowoltaicznych. Szacowany roczny spadek emisji CO2 dzięki tym inwestycjom to ponad 9 tys. ton.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.