Columbus kupił kolejne projekty PV

Columbus kupił kolejne projekty PV
Columbus Energy

Columbus Energy poinformował w komunikacie giełdowym, że jego spółki kupią kilkanaście projektów farm fotowoltaicznych, z których część posiada zabezpieczone gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

Spółki Columbus Energy podpisały umowy dotyczące zakupu 13 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 14 MW, z czego projekty o mocy 5 MW mają prawa do rozliczenia ujemnego salda w systemie aukcyjnym.

Zgodnie z warunkami umów prawa do tych projektów zostaną przeniesione w terminie 3-6 miesięcy. Columbus nie podaje dokładnej kwoty transakcji, informując jedynie o przedziale 4-7 mln zł. Kwota może zostać zwiększona o sumę stanowiącą równowartość zaliczek uiszczonych przez sprzedającego na poczet opłaty przyłączeniowej oraz sumę stanowiącą równowartość kaucji wpłaconej na rzecz Urzędu Regulacji Energetyki.

REKLAMA

Wcześniej w tym miesiącu spółka zależna Columbus Energy – Columbus JV-5 sp. z o.o. – kupiła 100 procent udziałów w spółkach celowych realizujących projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 4,64 MW. Spółki przejęte przez Columbus JV-5 sp. z o.o. posiadają warunki przyłączeniowe, prawomocne pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznych oraz wszelkie zgody i decyzje administracyjne niezbędne dla realizacji projektów.

Pod koniec ubiegłego roku Columbus Energy wystartował w aukcjach wiatrowo-fotowoltaicznych z własnymi projektami.

W efekcie aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w dniu 26 listopada, która dotyczyła projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy ponad 1 MW, Columbus zabezpieczył prawa do rozliczenia ujemnego salda dla 4 projektów łącznej mocy 9,988 MW.

Z kolei w wyniku aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej dla projektów o mocy do 1 MW, przeprowadzonej przez URE w dniu 8 grudnia, spółki zależne Columbusa zrealizują 21 farm PV o łącznej mocy 19,192 MW. 

Projekty farm fotowoltaicznych, które Columbus ma realizować w ramach wygranych aukcji, zostaną sfinansowane z emisji zielonych obligacji. Kolejna transza emisji, do kwoty 250 mln zł, na finansowanie tych oraz innych projektów, jest planowana jeszcze w pierwszym kwartale 2021 r. 

W listopadzie Columbus Energy poinformował o przeprowadzeniu emisji pierwszej transzy tzw. zielonych obligacji o wartości 75 mln zł, które objął BOŚ Bank. Docelowo Columbus chce wyemitować obligacje o wartości 500 mln zł.

W ten sposób spółka kierowana przez Dawida Zielińskiego ma zwiększyć możliwości zakupu i realizacji kolejnych projektów PV.


REKLAMA

Również w listopadzie Columbus sfinalizował zakup 100 proc. udziałów w spółkach celowych posiadających prawa do 87 projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 184 MW –  w tym 3 projektów o łącznej mocy do 130 MW, a pozostałych o mocach do 1 MW. Transakcja opiewała na kwotę 37,83 mln euro.

Według wstępnych wyników finansowych za 2020 r. Columbus Energy, w ubiegłym roku spółka wypracowała przychody na poziomie 664 mln zł w porównaniu do wyniku na poziomie 210 mln zł z roku 2019.

Całoroczna EBITDA firmy wyniosła 90,7 mln zł wobec wyniku 22,2 mln zł wypracowanego rok wcześniej.

Odejmując te wyniki od podanych wcześniej liczb za pierwsze trzy kwartały 2020 r., wychodzi, że wyłącznie w czwartym kwartale przychody spółki wyniosły około 196 mln zł, a zysk EBITDA sięgnął ok. 21,4 mln zł.

Jak podkreślał prezes spółki Dawid Zieliński, zakończenie programu dotacji na domową fotowoltaikę Mój Prąd nie pogorszyło znacznie wyników Columbusa w czwartym kwartale 2020 r.

W tym czasie kierowana przez niego firma miała zanotować co prawda niższe o kilka procent przychody w porównaniu do przychodów z wcześniejszego kwartału, jednak były one i tak znacząco wyższe od sprzedaży wypracowanej w analogicznym kwartale wcześniejszego roku, a spadek miał wynikać według Dawida Zielińskiego w dużym stopniu z ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

Wyłącznie w trzecim kwartale 2020 r. Columbus Energy dostarczył prawie 7 tys. instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 36,5 MW.

W tym okresie spółka wypracowała przychody w wysokości 213,2 mln zł oraz zysk netto na poziomie 24,4 mln zł

W drugim kwartale ubiegłego roku przychody Columbusa wyniosły 126,5 mln zł, a zysk netto sięgnął 10 mln zł. Natomiast w pierwszym kwartale przychody sięgnęły 125,5 mln zł, a zysk netto wyniósł 13,5 mln zł.

Finalne wyniki finansowe za 2020 rok Columbus Energy poda w raporcie, którego publikację zaplanowano na 22 marca br. Wyniki za pierwszy kwartał 2021 r. spółka ma przedstawić 15 maja br.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.