Systemy montażowe dla paneli PV o dowolnej wielkości

Systemy montażowe dla paneli PV o dowolnej wielkości
PVO International

Dynamiczny rozwój technologii w sektorze PV jest faktem. Oczekiwanie rynku, aby panele fotowoltaiczne oferowały jak największą moc przy jednoczesnej wysokiej sprawności jest powszechne nie tylko w przypadku wielkoskalowych projektów farmowych, ale i wśród klientów indywidualnych.

PVO International to holenderski dystrybutor uznanych marek fotowoltaicznych, takich jak JinkoSolar oraz Trina Solar. Od ponad 7 lat PVO dostarcza wszelkie komponenty do budowy instalacji fotowoltaicznych i obecnie dostarcza je do 18 krajów nie tylko w Europie.

Jak podkreśla Donald Williams, który w strukturze PVO International kieruje działalnością firmy poza krajami Beneluxu, zmiana standardowego rozmiaru ogniwa fotowoltaicznego z 182 mm na 210 mm przyniosła znacznie więcej wyzwań niż wcześniej zakładano. Oczekiwania klientów zostały wysłuchane: jednostkowa moc paneli PV znacząco wzrosła, ale skutkowała ona zwiększeniem się rozmiarów poszczególnych paneli. 

REKLAMA

Wieloletni partner firmy PVO International, holenderski producent systemów montażowych Van der Valk, szybko odpowiedział na pojawiające się na rynku zapotrzebowanie.

Nasze systemy montażowe nadają się nawet do największych paneli

Inżynierowie Van der Valk zauważają: Panele fotowoltaiczne są coraz większe. Na szczęście nasze systemy montażowe na dachy spadziste i płaskie są do tego przystosowane, ponieważ opracowaliśmy je w sposób modułowy. Przykładowo panel o wymiarach 2320 mm x 1200 mm można łatwo zamontować przy użyciu wszystkich naszych systemów. W niektórych konfiguracjach możliwe są nawet większe rozmiary paneli.

Brak ograniczeń wymiarów paneli

Aby umożliwić stosowanie nawet największych paneli, inżynierowie z firmy Van der Valk  uzupełnili system montażowy ValkPro+ na dachy płaskie o wyjątkowo długie płyty tylne i wsporniki balastowe. Zmienili też konstrukcję otworów montażowych w płytach tylnych w celu zwiększenia możliwości regulacji. Dzięki temu możliwy jest teraz montaż paneli o maksymalnej długości 2320 mm.

W przypadku systemów wschód-zachód, o standardowym rozstawie 2300 mm, maksymalna szerokość montowanego panelu fotowoltaicznego to 1070 mm. Dzięki modułowej konstrukcji projekt można jednak zrealizować również przy użyciu paneli o szerokości 1200 mm, decydując się np. na rozstaw 2500 mm.

Również system montażowy ValkPitched na dachy spadziste uzupełniono o nowe długości profili Side++. Profile te można stosować bez przycinania lub przedłużania do paneli o maksymalnej szerokości 1052 mm.

Obciążenie paneli fotowoltaicznych

REKLAMA

Ponieważ panele fotowoltaiczne są coraz większe, rośnie również ich całkowite obciążenie. Ponownie obliczono obciążenie wiatrem i śniegiem, a następnie porównano je z maksymalnym dopuszczalnym obciążeniem panelu. W większości przypadków obliczenia potwierdzają, że również większe panele fotowoltaiczne można montować w tradycyjny sposób. Na bardzo wysokich dachach lub w miejscach o wyjątkowo dużych prędkościach wiatru konieczne może być wzmocnienie panelu.

Van der Valk oferuje w tym celu różne standardowe rozwiązania, np. zastosowanie dodatkowego wspornika panelu lub zmianę orientacji z poziomej na pionową.

Łatwe obliczenia

Ponadto producent przygotował dla potencjalnych klientów uniwersalną pomoc w postaci dedykowanych narzędzi informatycznych. Już dzisiaj każdy może wykonać obliczenia projektowe za pomocą programu ValkPVplanner (www.valkpvplanner.com), do którego można wprowadzić dowolny rozmiar paneli. Na podstawie wykonanych obliczeń zostanie wygenerowana lista materiałów potrzebnych do danego systemu, idealnie odpowiadająca wybranym panelom.

W przypadku pytań dotyczących systemów montażowych dla konkretnego rozmiaru paneli oraz typu dachu, PVO International i Van der Valk oferują również wsparcie techniczne za pośrednictwem naszego polskiego Account Managera Michała Siembab.

Można się z nim skontaktować pod adresem michal.siembab@pvo-int.com lub tel. +48 606 803 482

O firmie Van der Valk Solar Systems

Van der Valk Solar Systems jest renomowanym projektantem i producentem systemów montażu instalacji fotowoltaicznych. Firma działa obecnie w 13 krajach i posiada zakłady w holenderskim Den Hoorn oraz w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Szwecji. Słynie nie tylko z indywidualnego podejścia i znakomitej obsługi, ale również z tego, że nie boi się trudnych projektów.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu z systemami na wysokie dachy firma Van der Valk Solar Systems to najlepszy partner do projektów na budynkach o wysokości 25 m i wyższych.

artykuł sponsorowany