Fotowoltaika – krok po kroku

Fotowoltaika - krok po kroku

Branża fotowoltaiczna w ostatnich latach rosła w tempie, którego nie uwzględniały żadne prognozy. Rok 2020 Polska zakończyła z wynikiem blisko 4 GW, co oznacza wzrost o prawie 260 proc. w stosunku do roku poprzedniego! Zdecydowaną większość z tego, stanowiły mikroinstalacje o mocy do 50 kW, które pozwalają na korzystanie ze statusu prosumenta i związanych z nim korzyści  m.in. systemu opustów. Inwestorzy sięgają po instalacje PV, licząc na oszczędności. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ASM Centrum Badań i Analiz Rynku, taki cel przyświeca około 60 proc. z nich. I tylko 2 proc. z przepytanych osób, które tę inwestycję przeprowadziło, nie jest zadowolonych z efektów. Jak zatem zacząć korzystać z możliwości, jakie oferuje energetyka słoneczna?

Krok pierwszy: Przygotowania i analiza potrzeb

Jak zabrać się do wdrożenia fotowoltaiki w domu czy firmie? Jak zauważa ekspertka ds. fotowoltaiki Emila Biernaciak z serwisu enerad.pl, największym wyzwaniem jest zrobienie pierwszego kroku:

REKLAMA

– Najważniejsze i najtrudniejsze jest samo podjęcie decyzji o takiej inwestycji. Trzeba się przełamać i zapomnieć o krążących mitach dotyczących fotowoltaiki. W społeczeństwie wciąż krąży przekonanie, że instalacje fotowoltaiczne się nie opłacają, że nigdy się nie zwrócą. To nieprawda. Ich ceny ciągle spadają. Do tego dochodzą dofinansowania i ulgi podatkowe. Wszystko to sprawia, że nawet przy prostej stopie zwrotu nieuwzględniającej wzrostów cen energii taka inwestycja zwraca się po około 7 latach. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę nieuniknione skądinąd podwyżki prądu, zwrotu można oczekiwać nawet po 3-5 latach – komentuje Emila Biernaciak.

Oczywiście, żeby przedsięwzięcie faktycznie było uzasadnione ekonomicznie, inwestor powinien się do niego przygotować i dobrze je przemyśleć. W pewnych sytuacjach inwestycję warto bowiem przełożyć – np. jeśli w krótkiej perspektywie czasu planujemy przeprowadzkę bądź remont dachu. Inwestycja może okazać się też niewypałem, jeśli miejsce montażu jest mocno zacienione bądź gdy skierowane jest na północ, a innej opcji instalacji nie ma. 

Zanim zdecydujemy się na wykonanie instalacji, warto też zastanowić się nad swoim profilem zużycia energii. Konieczne będzie przeanalizowanie bieżących rachunków, ale i też uwzględnienie planowanych w najbliższym czasie zmian – np. zakupu pompy ciepła czy klimatyzacji. 

Krok drugi: Zebranie ofert i wybór wykonawcy

Kolejnym, niezwykle istotnym z punktu widzenia inwestora etapem, jest wybór instalatora. Na rynku działa obecnie ponad 18 tys. firm oferujących podobne usługi. Staniemy przed dylematem, którą z nich wybrać? Czy lokalny wykonawca się sprawdzi czy może lepiej zaufać liderom rynku? 

– Etap wyboru firmy fotowoltaicznej jest krytyczny, Od niego zależy niemal wszystko – to czy instalacja będzie wydajna, bezawaryjna oraz kiedy się zwróci. Dlatego warto poświęcić mu sporo uwagi. Na pewno, nie powinniśmy podejmować decyzji pod wpływem chwili czy namowy przypadkowego handlowca. Najlepiej jest wyłonić kilku, kilkunastu wykonawców i poprosić ich o ofertę. Da to nam rozeznanie w rynku, m.in. pod kątem cen, wykorzystywanych urządzeń czy zakresu usług – informuje ekspertka z enerad.pl

To zajmuje czas, ale przynosi w przyszłości wymierne korzyści w postaci efektywnego i bezproblemowego działania instalacji. 

Ci, którzy nie mają możliwości przeprowadzenia rozbudowanych analiz ofert, zawsze mogą skorzystać z różnych narzędzi ułatwiających selekcję. Przykładem może tu być dostępny na enerad.pl ranking firm fotowoltaicznych https://enerad.pl/oze/fotowoltaika/ranking-firm-fotowoltaicznych/

– Nasze porównanie zawiera tylko te firmy, które zostały przez nas sprawdzone, pod względem rzetelności i jakości usług. Każda z nich przeszła weryfikację i została oceniona, pod względem kryteriów ważnych dla każdego inwestora – m.in. pod kątem stosunku jakości do ceny czy wykorzystanych podzespołów – podkreśla specjalistka z serwisu enerad.pl.

Krok trzeci: Audyt i projekt

REKLAMA

Gdy wybór mamy już za sobą, można już pozwolić się wykazać wykonawcy, pamiętając, że prawidłowe wdrożenie instalacji fotowoltaicznej powinno rozpocząć się od przeprowadzenia audytu fotowoltaicznego. Jak wygląda ten etap?

– Podczas wizji lokalnej doradca z firmy fotowoltaicznej oceni przede wszystkim możliwości montażowe oraz skonfrontuje je z potrzebami inwestora. Warto się przygotować na to spotkanie, bo możemy zostać zapytani o zużycie energii w obiekcie lub np. szczegóły dotyczące konstrukcji lub poszycia dachu – wyjaśnia ekspertka z enerad.pl

Na podstawie audytu i uzyskanych informacji, wykonawca przygotuje projekt instalacji fotowoltaicznej, uwzględniający już konkretne urządzenia i ich parametry. Na tym etapie powinien pojawić się też dokładny kosztorys inwestycji. 

Krok czwarty: Montaż i zdobycie dofinansowania

Po zaaprobowaniu przedstawionych szczegółów instalacji można podpisać umowę i rozpocząć prace montażowe. Te powinny zostać wykonane przez wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników firmy fotowoltaicznej.

– Czas montażu zależy od kilku czynników – np. od pory roku, pogody, wielkości zestawu fotowoltaicznego czy stopnia skomplikowania projektu. Prace zwykle trwają 1-2 dni, ale na dachu o niestandardowym kształcie, nachyleniu czy takim z lukarnami, może trwać to nieco dłużej  dodaje Emila Biernaciak

W międzyczasie można też rozpocząć starania o uzyskanie dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku większości programów dotacyjnych, wsparcie polega na zwrocie części już poniesionych kosztów.

– Boom na fotowoltaikę, który obserwujemy, to w dużej mierze efekt rozbudowanego systemu wsparcia finansowego. Najwięcej programów skierowano do osób fizycznych, w tym m.in. Mój Prąd czy Czyste „owietrze, jednak również i pozostałych podmiotów nie pozostawiono samych sobie. Firmy mają m.in. projekt Energia Plus, a rolnicy Agroenergia. A tych dotacji jest więcej  podkreśla specjalistka z serwisu enerad.pl, gdzie przygotowano listę aktualnych programów dofinansowania do fotowoltaiki w 2021 roku, dostępną na https://enerad.pl/aktualnosci/fotowoltaika-dofinansowanie-2021-lista-aktualnych-dotacji/.

Fotowoltaika krok po kroku: Uruchomienie

Po zakończeniu prac i sprawdzeniu poprawności montażu przez wykonawcę, instalacja powinna zostać zgłoszona do operatora sieci dystrybucyjnej. Ten ma 30 dni na odbiór instalacji, wymianę licznika na dwukierunkowy i podłączenie fotowoltaiki do sieci.

– Trzeba pamiętać, że nasza instalacja nie będzie mogła produkować dla nas prądu, dopóki nie zostaną dopięte formalności z zakładem energetycznym. Procedury przyłączeniowe nie są bardzo skomplikowane i możemy samodzielnie podjąć się ich realizacji. Jednak dość powszechną praktyką jest, że inwestora wyręcza w tym wykonawca instalacji  zauważa Emila Biernaciak. 

Cały proces wdrożenia fotowoltaiki, od wyboru firmy, po uruchomienie pełnoprawnej instalacji, trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Wiele zależy od terminu rozpoczęcia inwestycji. W sezonie wiosenno-letnim, wzmożone zainteresowanie fotowoltaiką sprawia, że czas oczekiwania i realizacji mogą się wydłużyć. Optymalny termin rozpoczęcia przygotowań to pierwsze miesiące roku – w ten sposób nie stracimy najkorzystniejszy pod względem uzysków miesięcy.

 

artykuł sponsorowany